Доступ до публічної інформації

Одне із ключових прав кожного громадянина – це право на доступ до публічної інформації. Воно дає громадянам можливість бути поінформованими про стан справ у власних громадах та роботу органів влади. Завдяки праву на доступ до публічної інформації ми, громадяни, можемо знати, наскільки раціонально місцева влада витрачає публічні ресурси.

Генеральні плани містять важливі дані про розвиток села чи міста. Саме з цих документів громадяни можуть дізнатися комплексну інформацію про свій населений пункт та про плани його розвитку. Генеральні плани описують земельні ресурси,  що належать громаді, і плани щодо їх використання.  

Тривалий час генеральні плани міст незаконно приховували від громадян. Українці не знали, чого чекати від недоброчесних органів місцевого самоврядування: чи планує влада вирубати улюблений парк, віддати під забудову футбольне поле або дати дозвіл на будівництво поруч із житловим будинком небезпечного виробництва.

Саме тому Центр понад п’ять років вимагав зняття грифів секретності з генеральних планів. У результаті Верховна Рада своїм законом заборонила обмежувати доступ до цих документів. Проте в окремих містах громадяни все ще продовжують мати проблеми із доступом до містобудівної документації. СЦГІ розробив сайт, на якому опублікована інформація про стан доступу до генеральних планів кожного з 460 міст України. Також через сайт ви можете повідомляти про порушення законодавства.  Якщо маєте труднощі з доступом до містобудівної документації  і потребуєте юридичної допомоги – повідомте нам. Юристи Центру допоможуть вам безкоштовно.

Команда СЦГІ допомагає органам місцевого самоврядування бути більш відповідальними та підзвітними перед своїми громадами, а громадянам краще знати і розуміти свої права  та знати механізми їх захисту.