18/11/2022 13:11
Чоловіки, постраждалі під час війни від сексуального насильства, тепер вирішуватимуть проблеми гуртомПравозахисники зі Східноукраїнського центру громадських ініціатив за підтримки Фонду доктора Деніса Муквеге  зібрали групу чоловіків, постраждалих в ході війни від сексуального і гендернообумовленого насильства (СГОН).Більшість учасників групи були в ході війни незаконно позбавлені свободи російськими окупантами. Зазначимо, що подібні збори відбулися в Україні вперше. Протягом восьми років ця категорія постраждалих залишається поза увагою держави та суспільства.

Захід тривав два дні. Першу частину зборів присвятили обговоренню проблем, з якими щоденно стикаються постраждалі. Чоловіки, що зазнали  СГОН, змешені вирішувати ряд взаємопов’язаних між собою проблем, які неможливо розв'язати окремо одна від одної. Звільнені з полону змушені одномоментно шукати житло, працевлаштуватися і водночас вирішувати проблеми зі здоров’ям. Пережита травма багатьох з них позбавила впевненості в собі та жодня повертається болісними спогадами про пережите насильство. Не зважаючи на складність  проблем далеко кожен постраждалий наважиться звернутися за психотерапевтичною допомогою. Цьому заважає суспільна стигма, нерозуміння важливості психотерапії та брак ресурсів. Чоловіки, постраждалі від СГОН, не можуть розраховувати на належну медичну допомогу та соціальні виплати від держави, оскільки спеціальних програм для таких людей в Україні не існує. 

«Відчуваю себе забутим і покинутим. – Прокоментував ситуацію один з учасників заходу. - Після полону нас звільнили та забули. Далі розбирайтеся з усіма проблемами самі".

Пережите насилля вплинуло на усіх, але не кожен готовий розказати про нього публічно. Водночас учасники заходу зійшлися на тому, що мовчання проблем не вирішить. Про пережите потрібно говорити, доносити цю інформацію як в українському суспільстві та за кордоном. Проведена зустріч є першим кроком в цьому напрямку. 

“Вперше за стільки років нарешті заговорили про проблеми сексуального та гендерно-обумовленого насильства чоловіків. А отже, є надія, що незабаром нам допоможуть”, - зазначив один з учасників круглого столу.

На другий день учасники працювали над посібником “Перші кроки до відновлення справедливості”, який покликаний допомогти постраждалим від сексуального насильства. Першу редакцію цієї книги фахівці СЦГІ підготували ще у лютому 2021 року. Видання пропонує комплексний огляд програм допомоги, яким можуть скористатися жертви насильства. Книжка містить практичні рекомендації з покроковим описом дій постраждалої особи в процесі юридичного захисту своїх прав, зразки необхідних юридичних документів. Крім того, у книзі – перелік контактів державних та громадських організацій, які допомагають постраждалим. 

Нова редакція посібника, із урахуванням реалій, що виникли після 24 лютого та змін в законодавстві, має вийти на початку наступного року.