18/08/2023 15:08
В Харкові презентували книгу про перше окуповане місто Донбасу та обговорили долі інших міст у війні

17 серпня в Харківському літературному музеї правозахисники «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» презентували книгу «Місто, з якого почалася війна» про окупацію Слов'янська у 2014 році.

Голова СЦГІ Володимир Щербаченко зазначив, що книга заснована на реальних спогадах людей, які перебували в місті, боролися за нього, переживали ці події.  Він зазначив, що теми для книги обирали такі, про які традиційно прийнято менше говорити:

«Для книжки ми намагалися взяти теми, які можливо менш очевидні, ніж зазвичай те, про що говорять про війну. Традиційно так склалося – війна це для нас бойові дії, військові. Абсолютно правильно з точки того, що події на фронті визначають життя всіх нас. Але війна – це також і життя цивільних людей, державних та недержавних інституцій, які існують в наших містах».

Зокрема в книзі є окремі глави присвячені незаконним місцям несвободи, висвітлені проблеми примусової праці, мінування цивільних об’єктів, робота медичних установ в окупації, окрема глава присвячена як функціонували різні форми залучення дітей до незаконних збройних формувань та ін.

Марія Тахтаулова, керівниця Північно-Східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, яка виступила місцевим співорганізатором заходу, зазначила, що такі спогади є дуже важливими. Вони роблять історію більш людяною та стають майданчиками обміну досвідами різних людей з різних регіонів.

В ході презентації книги відбулося обговорення долі інших міст, які впритул зіткнулися з російською агресією.

Харків'яни поділилися думками про те, як їм вдалося встояти перед російською окупацією і у 2014, і у 2022 році. Звучали думки про те, що у 2014 році місто вдалося відстояти завдяки силовому методу і переважаючій силі вінницького «Ягуару».  Що ж до подій повномасштабного вторгнення, то тут роль зіграли Збройні Сили України, місцева тероборона, а також якісні зміни в харків’янах, самоорганізація.

Серед інших міст, чия доля згадувалась в контексті окупації, був і Луганськ. Луганчанка Вікторія Мінакова, розповіла про своє життя в цьому місті до його окупації. Жінка поділилася спогадами про свого чоловіка Михайла, який чинив ненасильницький спротив російській агресії у 2014 році і за це потрапив у полон. У 2022 році Михайло вступив добровольцем до лав ЗСУ і загинув в боях на півночі Луганщини. 

«Це сумно, але добровольці з окупованих територій зараз не можуть бути поховані в землі, яку звільняли. Але я знаю, що одного разу в мене з’явиться можливість виконати останню волю Михайла. Над Луганськом здійметься український прапор, а в Луганську, на жаль, з’явиться алея героїв, які віддали своє життя за його звільнення».

Книга «Місто, з якого почалася війна» підготовлена ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” разом з партнерськими організаціями (БФ «Восток SOS», Правозахисним центром громадських досліджень, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі»), за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини.