02/10/2023 18:10
У Варшаві презентували книгу про перше окуповане місто Донбасу та обговорили нові загрози російської агресії

29 вересня в Варшаві, Польщі в Українському домі правозахисники презентували книгу «Місто, з якого почалася війна» про початок російської окупації українських міст зі Слов’янська, Донецької області в 2014 році. 

Голова ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив»  Володимир Щербаченко зазначив, що презентації даної книги активно відбувалися в різних містах України, а зараз правозахисники вирішили презентувати книгу закордоном: «Цим заходом ми хочемо нагадати про причини, витоки війни. Як росіяни до цього підходили. Для того, щоб люди, які живуть у сусідніх країнах - були готовими і знали як поступово відбувається російська окупація».

Книга розповідає про порушення прав людини, які відбувалися  в Слов’янку в 2014 році і повторювалися в нових окупованих містах -  обстріли жилих мікрорайонів, релігійні переслідування, незаконні затримання, катування, позасудові страти, мінування цивільної інфраструктури, обмеження доступу до медичної допомоги та розповсюдження пропаганди.

Співавторка книги, голова ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк розповіла про плачевну ситуацію з медичною допомогою, яка була в окупованому місті:

«В місті настільки не вистачало медиків, що операційні бригади складалися не з хірургів».

Вона зазначила, що після повномасштабного вторгнення долі цих людей склалися по різному. Дехто продовжує надавати медичну допомогу в прифронтовому Слов'янську, дехто з лікарів не витримав стресів і помер.

Іншим питанням, на висвітлені  якого зупинилися автори під час презентації була російська пропаганда. Співавторка книги, аналітик ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» Надія Нестеренко розповіла, що на прикладі Слов’янська вдалося виділити такі методи російської пропаганди як створення інформаційного вакууму, підробка сюжетів, розповсюдження чуток, використання маніпулятивної лексики.

Питання дії російської пропаганди, зокрема в Європі, викликало жваве обговорення. Присутні українські біженці зазначили, що  її присутність дуже помітна в Чехії, в Латвії, в Польщі - значно менше.  Громадяни Польщі, присутні на заході, зазначили що російська пропаганда в їхній країні є, але несе не скільки проросійський як антиукраїнський характер.

«Нічого не починається словом вбий, зруйнуй, вкради, забери. Все починається словом - ми суспільства любителів миру, злагоди, спокою. Усюди є можливість повторення. Можливо в різних модифікаціях… Це реально може статися в кожній європейській країні через недолугу політику і елементарне недотримання інформаційної гігієни»,- упередила присутніх професор кафедри управління соціальними комунікаціями Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця, тричі переселенка Ірина Іванова.

Презентація була організована Східноукраїнським центром громадських ініціатив за сприяння Фундації «Український дом» та підтримки Харківського національного економічного університету ім. Семена Кузнецова.

Книга «Місто, з якого почалася війна» підготовлена ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” разом з партнерськими організаціями (БФ «Восток SOS», Правозахисним центром громадських досліджень, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі»), за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини.