15/11/2023 08:11
В Ізмаїлі пройшла презентація книги про окупацію Слов’янська

13 листопада в місті Ізмаїл,  Одеської області в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті правозахисники Східноукраїнського центру громадських ініціатив  презентували  книгу «Місто, з якого почалася війна»  про  воєнні події та життя у Слов’янську у 2014 році.

Книга розповідає про порушення прав людини, які відбувалися під час окупації Слов'янська у 2014 році - обстріли та мінування цивільної інфраструктури, функціонування незаконних місць несвободи. Видання висвітлює бездіяльність місцевої влади та правоохоронних органів і сприяння окупантам, розгортання проросійської пропаганди в місті та інші реалії життя в окупації.

Автори зазначили, що схожий розвиток подій можна прослідкувати й в інших містах, які були окуповані як у 2014 році, так і після повномасштабного вторгнення.

В презентації взяла участь Галина, представниця ГО «SEMA Ukraine». Вона розповіла як двічі стикнулась з російською окупацією – у 2014 на Донбасі, і у 2022 на Київщині та постраждала від знущань з боку російських військових. Жінка розповіла, що після  пережитого довго перебувала в тяжкому фізичному та емоційному стані:

«Потім я познайомилася з дівчатами з нашої організації. Дивлячись на них, як вони знаходять в собі сили говорити про пережиті злочини, дають інтерв’ю іноземним виданням, я теж почала розповідати. Мені спочатку було важко. І зараз важко, але потрібно доносити правду про війну».

Ізмаїльці згадали як в перші дні війни в місті утворилися два табори - були проросійські люди, які чекали на «рускій мір» і проукраїнські люди, які активно працювали над збереженням територіальної цілісності та підтримки постраждалих українців.

«Я вважаю, що ця інформація цінна насамперед для молодого покоління… Ця книга та свідчення постраждалих зроблять свою справу і ми зрозуміємо, що нічого корисного цей «рускій мір» окрім смертей, скалічених доль, розірваних родин не приносить», - підсумувала  кандидат філологічних наук, доцент, викладачка Ізмаїльського державного гуманітарного  університету Соколова Алла.

Книга «Місто, з якого почалася війна» підготовлена ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” разом з партнерськими організаціями (БФ «Восток SOS», Правозахисним центром громадських досліджень, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі»), за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини