25/01/2024 09:01
В Переяславі відкрили мандрівну виставку «На Зламі» та дискутували на тему чи можуть українці російського походження боротись за Україну

24 січня в м. Переяслав Київської області в приміщенні Мистецької галереї КЗ «Переяславський ЦКМ» відбулася презентація мандрівної виставки «На Зламі» про зміни в житті цивільного населення внаслідок війни в Україні.

«Виставка складається з 18 стендів. Вони розкривають різні аспекти життя людей, яких зачепила війна. Глядач виставки має можливість співставити ці життєві історії з аналітичними даними», - зазначила представник організатора, проектна менеджерка «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» Аліна Серга.

До презентації виставки долучився представник об’єднання колишніх полонених «29 грудня» Валерій Соколов.

При кожній публічній нагоді чоловік згадує цивільних полонених, які до сих пір перебувають в полоні окупантів вже понад п’яти років. Він розповів про Валерія Матюшенка, Станіслава Боранова, Сидоренко Андрія, Олену Федорук, Олену Пех та інших полонених, які мають серйозні проблеми зі здоров’ям і потребують негайного обміну.

Валерій розповів про тортури, яким вони піддавалися і які пройшов він сам – це і постійні побиття, і катування струмом, погрози рідним.

«Я не оригінальний в тортурах, які пройшов. Є люди, які проходили це більшою мірою, є меншою. Та я лише переконався у своїй правоті. Ніхто з полонених не сказав, що неправильно було, що я мав проукраїнську позицію, що я краще б за Росію пішов», - зазначив він.

Валерія затримали і піддавали катуванням попри те, що його предки походять з Росії. Цей факт викликав жваве обговорення.

«Я наполовину українка і наполовину росіянка.  Нам, таким людям дуже важко донести хто ти насправді є. Особливо донести це іноземним інституціям.  Вони собі хибно думають: ти ж коріння маєш російське і значить маєш в Росії жити, і значить Росія має на тебе права», - схвильовано зазначила одна з учасниць.

Жінка підсумувала, що реальні дії Росії стосовно таких людей говорять, що вона прийшла не просто завойовувати територію, а нищити всіх.

Нагадаємо, Виставка «На Зламі» з 2019 року мандрує містами України. Вона складається з 18 стендів, кожен з яких присвячений одному із «зламів» - суспільним явищам, які вплинули на українське суспільство під час війни. Через інфографіку та особисті історії постраждалих виставка розкриває проблеми полону, зниклих безвісти, реінтеграції окупованих територій, пошуку шляхів відновлення справедливості та спонукає до обговорення суспільних проблем, пов’язаних з війною.

Презентація виставки «На Зламі» відбувається в рамках проєкту «Посилення громадянського суспільства для трансформації культури пам'яті - ненасильницькі зусилля для протидії війні Росії проти України», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнським центром громадських ініціатив (Україна) спільно з партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.