24/04/2024 10:04
В польському Гданську обговорили гібридні методи Росії з розгортання збройних конфліктів на прикладі першого окупованого міста Донбасу

«Східноукраїнський центр громадських ініціатив» у співпраці з Харківським національним економічним університетом імені Семена Кузнеця провів презентації книги «Місто, з якого почалася війна» в м.Гданськ, Польща. Заходи відбулися в Гданському університеті та в Українській бібліотеці міста.

Книга висвітлює окупацію Слов’янська у 2014 році з захоплення якого український уряд оголосив про початок антитерористичної операції. «Місто, з якого почалася війна» розповідає читачу про обставини захоплення міста та порушення прав людини, які відбувалися під час окупації - обстріли жилих мікрорайонів, релігійні переслідування, незаконні затримання, катування, позасудові страти, мінування цивільної інфраструктури, обмеження доступу до медичної допомоги та розповсюдження пропаганди.

Співавторка книги, аналітикиня ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» Надія Нестеренко розповіла про роль російської пропаганди в захопленні міста та які її методи  використовували у Слов’янську -  створення інформаційного вакууму, підробку сюжетів, розповсюдження чуток, використання маніпулятивної лексики.

«Варто зазначити ще один аспект чому пропаганда мала такий великий вплив. Існувало багато різних проросійських громадських організацій, культурних центрів, гуртків, які роками вибудовували довіру, а в потрібний момент стали одним із інструментів впливу», - додала вона.

Професор кафедри управління соціальними комунікаціями Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця, тричі переселенка Ірина Іванова зазначила, що на прикладі Слов’янська можна побачити, що пропагандистський дракон завжди має три голови – це політики, журналістика-соціальні мережі та церква.  Жінка декілька разів пережила переселення через російську агресію і не хоче повторення у своїй новій домівці в Гданську.

«Цю модель захоплення легко прищепити, в тому числі в Польщі. Ніхто не буде казати, що любить Росію. Будуть казати, що ви унікальні, що ви класні, що навколо вороги, що уряд вас не зрозуміє, що німці хочуть вашої флондри, США ваших земель і давайте зробимо тут самостійну народу республіку», - вважає вона.

Учасники презентацій розділилися в питанні чи відчувають вони російську загрозу. Найбільше занепокоєнь висловила студентська молодь, яка  посилалася на близькість до Калінінграда та історичний контекст – з Гданська почалася друга світова війна.  Дехто висловлював переконання, що захоплення неможливе, оскільки Польща не є такою зрусифікованою як Україна, а також є частиною НАТО і Альянс стане на захист Польщі. Останнє було скептично сприйнято українцями, які проживають в Гданську. В дискусію увірвався аргумент з польськими фермерами, на протесті яких з’явився російський прапор. Учасники провели паралелі з контрольованими Росією протестами на Донбасі у 2014 році, де використовували бабусь та шахтарів. Присутній польський політик заперечив, зазначивши, що ситуація з фермерами – це внутрішній конфлікт без впливу Росії.

Однак всі учасники дискусій погодилися, що в місті вплив Росії відчувається. В школах викладається дві іноземні мови, другу можна обрати між німецькою та російською. Найчастіше діти обирають останню, оскільки її легше вчити та через відголос другої світової війни. Функціонує «Російський дім», який регулярно проводить різні  свята, танці, покази фільмів. Проводять вони й історичні олімпіади, а переможців нагороджують поїздкою до Москви. Проросійським впливам протидіє насамперед українська діаспора в Гданську.

Книга «Місто, з якого почалася війна» підготовлена ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” разом з партнерськими організаціями (БФ «Восток SOS», Правозахисним центром громадських досліджень, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі»), за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини.