17/05/2024 10:05
Мандрівна виставка про війну «На Зламі» завітала до Корсунь-Шевченківського

14 травня в м.Корсунь-Шевченківський, Черкаська область у приміщенні Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника (вул. Острів Коцюбинського, 4) Східноукраїнський центр громадських ініціатив  презентував мандрівну виставку «На Зламі».

Виставка складається з 18 стендів, кожен з яких присвячений одній із проблем – «зламам», які відбулися з українським суспільством з 2014 року внаслідок війни. Аналітикиня СЦГІ Нестеренко Надія розповіла, що в основі виставки – переважно цитати-свідчення людей, які пережили полон і катування через свою проукраїнську позицію на окупованих територіях. Вони розташовані з одного боку стенду і демонструють відмінні погляди на одну і ту ж саму проблему. З іншого боку стенду знаходиться статистична інформація, яка показує проблему вже не з точки зору персонального досвіду, а впливу на наше суспільство в цілому.

Вона додала, що виставка мандрує Україною з 2019 року і вже відвідала 50 міст. З того часу мета «На Зламі» дещо трансформувалася і зараз для правозахисників це ще одна можливість руйнувати хибний наратив про те, що війна почалася лише у 2022 році.  

«Ознайомившись з виставкою ви побачите, що багато жахливих злочинів окупантів, інформація про які з'явилася в публічній поверхні після повномасштабного вторгнення -  систематично здійснювалися агресором починаючи з 2014 року, а після лютого 2022 року лиш виросли в масштабах і територіях, на яких відбувається цей терор».

Відкриття виставки відвідала Людмила Біленька, представниця Об’єднання родин зниклих безвісти «Надія Либідь». Вона розповіла про багаторічну боротьбу з державними структурами рідних зниклих добровольців за створення бодай реєстру зниклих безвісти.

«Починали ми свою боротьбу дуже складно. Нас не слухав Офіс Президента, не було на той час реєстру зниклих безвісти, не було навіть на той час закону про добровольців, а наші сини були добровольцями. Ми ходили під усі можливі та неможливі організації, які хоч якось натякали, що вони якось можуть зарадити в цій ситуації. Під Верховною Радою  ми прохали якнайшвидше прийняти закон про добровольців. У Кабінету міністрів ми вимагали створити реєстр по зниклих безвісти».

Жінка додала, що потім необхідний закон прийняли, але Кабінет міністрів не виділив для його роботи коштів і Комісія по зниклих безвісти виявилася номінальною.  Вже після повномасштабного вторгнення  на базі напрацювань та пропозицій  родин нарешті був створений повноцінний реєстр зниклих безвісти.

Під  презентації до слова долучилася місцева волонтерка Тетяна Перетятько. Вона закликала учасників уважно ознайомитись зі стендами «На Зламі». Жінка розповіла історію як одного разу відвідана нею інша виставка, яку вона прискіпливо перечитала, спонукала її  судитися за право визнання Росії агресорам.

«Хочу сказати, щоб ви просто звернули увагу і перечитали повністю оці стенди. Тому зараз я запрошую, ви передивіться, перечитайте. Можливо тут ви знайдете саме ту ниточку, яка допоможе вам боротися. Боротися за право на житло, право на працю, право на життя».

Презентація виставки “На Зламі” відбудеться в рамках проєкту "Підсилення громадянського суспільства для трансформації культури пам'яті - ненасильницькі зусилля для протидії війні Росії проти України", що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнським центром громадських ініціатив (Україна) спільно з партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.