13 грудня в Полтаві, в благодійній кав’ярні «БлагоКава» відбулася презентація книги-дослідження «Примарна ясність» про міфи та стереотипи навколо Донбасу та війни в Україні.
«В книзі описані та спростовані різні міфи, частина з яких була створена для того, щоб виправдати російську агресію, - розповів про книгу Голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив Володимир Щербаченко, - Наприклад, хто привів Росію на Донбас? – про те, наскільки жителі окупованих територій підтримували чи не підтримували вторгнення Росії. Про так званий референдум. Є розділ про мову - чи дійсно були утиски російської мови? Висвітлено і інші питання, якими маніпулює Росія».
Переселенка з Луганська, колишня полонена Людмила Мілокост під час заходу поділилася, що насправді утиски на Сході були щодо української мови, а не російської:
«Ми переїхали до Луганська, виховували двох дітей. Коли захотіли влаштувати їх до школи, в український клас, то виявили, що на 60 луганських шкіл було тільки 2 українські. У деяких російськомовних школах була українська паралель, в таку нам вдалося влаштувати дітей. Але сама ж школа намагалася закрити ці українські класи, розформувати».
Водночас стереотип щодо бажання відокремлення Сходу через утиски російської, а не через втручання РФ є доволі поширеним. Учасник заходу, полтавчанин поділився спогадом про своє сприйняття ситуації на Донбасі у 2014 році:
«У березні 2014 році ми реально обговорювали ідею поїхати в Луганськ, якщо там хочуть відколотися. Обмірковували: візьмемо автобус і поїдемо в українських костюмах з українськими піснями будемо пропагувати українську мову. Ми думали, що це все через мовний конфлікт. Тепер я розумію, що це дуже наївна позиція була, як ми сприймали цю ситуацію».
Він додав, що за його спостереженнями ворог завжди найкраще в пропаганді використовує нашу внутрішню інформацію, трохи викривлюючи їх. Саме тому ці наративи так легко поширюються.
«Нам потрібно гуртуватися. І ці міфи, стереотипи, які тут гарно описані, вони мене як людину турбують. Тому, що дуже багато злості і агресії зараз», - зазначила одна із учасниць заходу і закликала більше говорити про людей, які залишилися на окупованих територіях, про тих людей, які виїхали сюди і шукають допомоги. Якщо людина втікла до нас, але говорить російською, то потрібно працювати з цим, щоби змінити ситуацію, а не плювати на неї».
Книга «Примарна ясність» присвячена розвінчанню міфів, пов’язаних з війною, які створені російською пропагандою щоби розколювати українське суспільство. У збірці проаналізовано та спростовано хибні уявлення про жителів Донбасу і початок війни в 2014 році, причини, з яких люди лишаються в окупації та тамтешні реалії, про полон та проблеми цивільних полонених.
Книгу «Примарна ясність» можна безкоштовно завантажити за посиланням.
Цю книгу підготували в рамках проєкту «Посилення громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі зусилля для протидії війні Росії проти України» «Східноукраїнський центр громадських ініціатив», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», Кризовий медіацентр «Сіверський Донець» за підтримки Kurve Wustrow — Центр навчання та взаємодії у ненасильницьких діях в рамках програми «Громадянська служба миру» (ГСМ).