10/05/2025 13:05
9 травня в Борисполі презентували книгу «Жити попри все: розповіді жінок про війну» та обговорили важливість говорити про пережите

9 травня в Бориспільському краєзнавчому музеї відбулася презентація книги «Жити попри все: розповіді жінок про війну», створеної за ініціативи «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» (СЦГІ).

Голова СЦГІ Володимир Щербаченко розповів, що Центр документує злочини, пов'язані зі збройною агресією Росії проти України, і збирає свідчення від людей, які пережили жахіття війни. Організація надає можливість потерпілим ділитися своїми історіями, зокрема через публікацію книг. Він підкреслив важливість поширення цих історій, усвідомлення їх суспільством для збереження пам'яті про пережиті трагедії та підтримки постраждалих.

«З 2014 року ми збираємо факти про воєнні злочини. Робили це для того, аби працювати переважно у правовому полі – доводити наявність злочинів та факт збройної агресії з боку РФ.  Історії людей, які пройшли через поневіряння війни, часто є дивовижними. Люди проходили через полон, через насильство, смерті близьких, залишали свій дім. І після всіх цих поневірянь вони знаходили сили відроджуватись, жити, функціонувати і допомагати іншим. З часом ми прийшли до ідеї, ці історії необхідно нам не лише збирати для архіву організацій,  а й ділитися цим з іншими українцями», - розповів про ідею створення книги Володимир Щербаченко.

Одна із присутніх авторок, представниця SEMA Ukraine Галина Тищенко зазначила, що книжка часом важка, написана вона живими свідками злочинів і читати її варто поступово.

Історії жінок розповідають про їх особистий опір, надію на краще, а також бажання відновити свої життя, попри всі труднощі. Зокрема, ще одна авторка, Марина Супрун, розповіла як вона з друзями, перебуваючи в полоні росіян у підвалі школи в селі Ягідне, рятувалися від гнітючого стану. Також  книзі є розділ з порадами від психолога про підтримку свого психічного стану, особливо під час травматичних моментів.

На презентації були присутні представників багатьох місцевих організацій, об’єднань родин військовослужбовців, організацій, які надають допомогу ВПО. Вони поділилися своїми історіями підтримки постраждалих, які оселилися в Борисполі.

До презентації онлайн долучилася авторка книги, представниця SEMA Ukraine та військовослужбовиця Олена Апчел:

«В своєму есеї я також нагадую про те, що через велику кількість викликів у 2014-2015 роках ми просто не мали простору переосмислити Сєверодонецький, Донецький, Харківський, Запорізький майдани. Ця множина втратилася і наша пам'ять залишилася тільки про столицю. І оця величезна кількість непропрацьованих речей призвела до того, що з нами сталося вже повномасштабне вторгнення».

Олена Апчел закликала пам'ятати, що темрява і жах навколо нас можуть стати ще сильнішими і для того, щоби ці чорні часи не настали необхідно не переставати  чинити опір, допомагати силам оборони, самим вступати до Збройних сил.

Друге видання книги «Жити попри все. Розповіді жінок про війну, 2014 та 2022» та подальше її поширення стали можливими завдяки проєкту «Посилення громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі зусилля для протидії війні Росії проти України», який втілює «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» за підтримки Kurve Wustrow — Центр навчання та взаємодії в ненасильницьких діях у рамках програми «Громадянська служба миру» (ГСМ).