В Немішаєвському ліцеї пройшла презентація книги «Жити попри все: розповіді жінок про війну 2014 та 2022».
Створення книги ініційоване громадською організацією «Східноукраїнський центр громадських ініціатив». До збірки увійшло 11 особистих історій жінок, які пережили написали про свій травматичний досвід війни в Україні в період з 2014 до 2022 року. Жінки розповідають про пережитий полон, катування, сексуальне насильство та окупацію, які стали наслідками російської агресії. Ці історії не лише фіксують болючі спогади, але й демонструють їхню стійкість та прагнення жити попри всі труднощі.
Про вплив досвіду окупації і полону розповіла одна із авторок, представниця СЦГІ Марина Супрун. Дівчина підлітком перебувала більше 30 днів у полоні в підвалі під час окупації її села Ягідне, що на Чернігівщині.
Вона розповіла, що людей тримали в підвалі, де не вистачало місця і люди помирали через задуху. В якийсь момент полоненим ягіднянцям стало здаватися, що це нормально, що поруч лежить людина мертва.
«Не було води, щоб попити, не те щоб помитися», - згадує Марина.
Вона наголосила, що після цього важкого місяця, коли була невідомість чи ти взагалі виживеш, зараз неважливо, в чому вона вдягнена, щоб це були дорогі чи брендові речі. Зараз в неї інші цінності і інші пріоритети:
«Я закликаю до того, аби цінувати те, що ми маємо зараз. Ми живемо в такий час, коли маємо цінувати кожну хвилиночку, яку проводимо разом з рідними, разом з друзями».
В свою чергу вчителі закликали учнів цінувати захист, який їм створюють Збройні Сили України і перейматися стражданням, які випали на долю українського народу в боротьбі за незалежність.
«Той, хто поінформований – убезпечений. Тому ви повинні знати, хто наш ворог і бути готовими відстояти свою державу, свій особистий простір від цього ворога», - підсумували під час обговорення з учнями.
Друге видання книги «Жити попри все. Розповіді жінок про війну, 2014 та 2022» та подальше її поширення стали можливими завдяки проєкту «Посилення громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі зусилля для протидії війні Росії проти України», який втілює «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» за підтримки Kurve Wustrow — Центр навчання та взаємодії в ненасильницьких діях у рамках програми «Громадянська служба миру» (ГСМ).