04/06/2025 18:06
В Шепетівці під час презентації книги «Жити попри все» родичі зниклих безвісти та полонених поділилися досвідом очікування рідних

В Публічній бібліотеці Шепетівської міської територіальної громади ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» презентував книгу «Жити попри все: розповіді жінок про війну, 2014 та 2022».

Книга вмістила в собі історії 11 жінок, у яких є травматичний досвід, пов’язаний з війною. Описані події стосуються і 2014 року, і 2022 року. Ці історії жінки писали самостійно після навчання з письменницею.

«Жінки різні, їхні історії різні, вони різні за віком, за сферою діяльності, різні за регіонами України, в яких відбувалися ці страшні історії, але їх об’єднує біль, нанесений окупантами,  і життєдайна сила», - розповіла про книгу представниця СЦГІ та співавторка Марина Супрун.

«Жити попри все» розкриває значення творчих практик, таких як вишивка, терапевтичне письмо як способів подолання травми та знаходження внутрішньої сили.

Важливою темою книги є значимість оточення -  людей, які підтримують один одного в складні часи. Жінки знаходять сили жити завдяки підтримці близьких та знайомих.

Однією із авторок, яка презентувала книжку в Шепетівці була Олена Апчел, представниця SEMA Ukraine та військовослужбовиця. Вона розповіла, що всі авторки в процесі роботи над книгою і її презентацій стали між собою рідними, посестрами. Також вона наголосила, що важливо розуміти, що війна триває з 2014 року.

Історію свого сина, який з 2014 року в полону розповіла одна із авторок книги, представниця об’єднання родин зниклих безвісти «Надія-Либідь» Людмила Біленька.

Вона розповіла про те, що їй допомагає коло таких матерів як і вона. До 2022 року – організація була невелика, приблизно 60 родин, а після повномасштабного вторгнення налічує понад 1200 родин.

На заході були присутні представниці громадських організацій «Надія» та «Доля», в які входять родини полонених та зниклих безвісти. Вони поділилися досвідом очікування і пошуків своїх рідних.

 «Ми ніколи не можемо залишатися самі, ні в якій ситуації. І коли ситуація така складна, як в моїй родині і в багатьох родинах, то ми, звичайно, шукаємо коло і це коло нас рятує. Це коло нам дає можливість шукати можливість жити. Можливість триматися на плаву», - зазначила Людмила Біленька.

Друге видання книги «Жити попри все. Розповіді жінок про війну, 2014 та 2022» та подальше її поширення стали можливими завдяки проєкту «Посилення громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі зусилля для протидії війні Росії проти України», який втілює «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» за підтримки Kurve Wustrow — Центр навчання та взаємодії в ненасильницьких діях у рамках програми «Громадянська служба миру» (ГСМ).