Документування порушень прав людини під час війни

З 2014 року Центр у складі Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» документує порушення прав людини, скоєні під час війни на Донбасі. Команда СЦГІ пройшла низку спеціалізованих тренінгів, де навчилася правильно збирати, обробляти та зберігати свідчення постраждалих.

Центр долучився до розробки тематичних опитувальників, за допомогою яких зібрана інформація стає доказом у судах. Інтерв’юери центру їздили чи не в кожне місто Донецької та Луганської областей, щоб зібрати десятки свідчень про порушення прав людини із перших уст.

СЦГІ збирає інформацію про грубі порушення прав людини, спричинені збройним конфліктом на Донбасі. Серед них:

  • незаконне затримання та утримання;
  • нелюдське поводження;
  • тортури;
  • залучення неповнолітніх осіб до організованих збройних формувань;
  • гендерно-обумовлене насильство.

У рамках Коаліції Центр забезпечує наповнюваність та вчасний доступ до бази даних порушень прав людини. Саме сюди фахівці СЦГІ регулярно вносять зібрану інформацію у вигляді окремих сутностей – епізодів, осіб, доказів тощо. Команда Центру доповнює інформацію отриману від респондентів з відкритих джерел, а також ретельно перевіряє достовірність даних. Для нас важливо ідентифіковувати конкретних злочинців, які порушували права людини. Тому ми прагнемо знаходити щонайменше три підтвердження кожного факту злочину у різних джерелах.

За три роки роботи Центр напрацював стандарти щодо збору та опрацювання свідчень постраждалих. У рамках Коаліції фахівці Центру відповідають за якість збору та опрацювання інформації. Ми також запобігаємо повторній травматизації постраждалих, а тому ретельно стежимо за тим, щоб не опитувати одну людину двічі. СЦГІ пропонує кожному постраждалому безкоштовну юридичну допомогу у форматі консультацій та супроводу в судових справах.