20/03/2022 12:03
Обстріл колони цивільних автомобілів в Ірпені
 
Шостого березня в Ірпені збройні сили РФ обстріляли колону цивільних автомобілів з людьми, що намагалися евакуюватися з міста. Подія трапилася на вулиці Олега Кошового.
 
Фото наслідків події в Instagram виклав один з користувачів, описавши обставини злочину. Користувач стверджує, що внаслідок цього злочину загинула близька для неї людина .
 
Дівчина зазначає, що на вулиці Олега Кошового, 13 (стоянка) автомобілі були обстріляні із засідки. Військові стріляли з автоматичної зброї, застосовували ручні гранати та димові шашки. Першим в колоні рухався легковий автомобіль AUDI A5 чорного кольору, номерний знак «АН0013ТО», в якому перебувала дитина 1,3 років. На автомобілі були надписи «діти» та «евакуація». Водій автомобіля – Олександр Зоря, загинув на місці події. Імена інших загиблих або поранених не повідомляються.
 
Чому це порушення: норми міжнародного гуманітарного права передбачають, що для забезпечення поваги й захисту цивільного населення та цивільних об'єктів сторони, що перебувають у конфлікті, повинні завжди розрізняти цивільне населення й комбатантів, а також цивільні й воєнні об'єкти та відповідно спрямовувати свої дії тільки проти воєнних об'єктів (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, статті 48, 52, Звичаєве МГП, норми 1, 7).
 
Запобіжні заходи під час здійснення нападу передбачають, зокрема, але не виключно, що той, хто планує напад або приймає рішення про його здійснення, має зробити все практично можливе, щоб пересвідчитися в тому, що об’єкти нападу не є ані цивільними особами, ані цивільними об’єктами та не підлягають особливому захисту, а є саме воєнними об’єктами (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, стаття 57, Звичаєве МГП, норма 16).
 
Подія відбувалася у світлий час доби та ймовірно в умовах цілком достатньої видимості. Водії та пасажири авто не чинили та у відповідних умовах не могли вчиняти жодних во-рожих дій. Вони не становили/ не створювали явної небезпеки для комбатантів.
В даному випадку немає сумніву в тому, що в порушення принципу розрізнення комбатанти вчинили умисний напад/умисне вбивство цивільних осіб, що не брали участі у військових діях, зокрема, жінок та дітей.
 
Даний напад має ознаки воєнного злочину в розумінні Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, стаття 8, пункт 2 (а) (і), (b) (і)).