20/03/2022 14:03
Викрадення журналістки в окупованому Бердянську

12 березня hromadske втратило зв’язок зі своєю кореспонденткою Вікторією Рощиною, яка напередодні ймовірно вирушила із Запоріжжя до Маріуполя. З початку широкомасштабного вторгнення Росії дівчина знімала відео та писала статті про перебіг збройного конфлікту в східних та південних областях України.

Про подію повідомило hromadske в Телеграм, опублікувавши фото Вікторії.

Журналісти зазначають, що 15 березня їх колегу в окупованому Бердянську затримало ФСБ Росії. Місцеперебування жінки на даний час не відоме. 

19 березня Офіс Генпрокурора повідомив в Телеграм про початок досудового розслідування за даним фактом, попередньо кваліфікувавши дане діяння за ч. 1 ст. 438 КК України як порушення законів та звичаїв війни. Досудове розслідування проводитимуть слідчі Управління СБУ в Запорізькій області. 

Чому це порушення: міжнародне гуманітарне право розглядає журналістів як цивільних осіб, що користуються захистом Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року та Додаткових протоколів до них, за умови, що такі особи не вчиняють ніяких дій, що несумісні з їх статусом цивільних осіб (з урахуванням права військових кореспондентів на статус військовополоненого). Вони мають право, зокрема, але не виключно, за будь-яких обставин на повагу до їх особистості, честі, сімейних прав та право на гуманне поводження, зокрема, вони мають бути захищені від будь-яких актів насильства або залякування. 

Забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), направлене проти цивільних осіб. 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниціь або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (е), (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи журналістів у зв’язку з їх професійною діяльністю набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.