22/03/2022 13:03
Викрадення людей на окупованих територіях: кількість випадків щодня зростає

Російські окупаційні війська на тимчасово окупованих територіях України все частіше вдаються до практики незаконних затримань, взяття заручників, викрадення та утримання в місцях несвободи людей, зокрема працівників органів місцевого самоврядування. Подібні випадки фіксуються на тимчасово окупованих РФ територіях Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської, Чернігівської та інших областей України.  

Чернігівщина

21 березня голова Чернігівської обласної військової адміністрації В`ячеслав Чаус у своєму Telegram-каналі повідомив про чергові факти викрадення працівників органів місцевого самоврядування.

20 березня в с. Андріївка Михайло-Коцюбинської громади росіяни затримали старосту Миколу Будаловського та місцеву депутатку — директорку школи Тетяну Безлюдну.


                                                        Микола Будаловський                                                Тетяна Безлюдна

Дану інформацію на правах анонімності підтвердили «Суспільному» місцеві жителі. За їх словами, у той день староста виїхав з села за медикаментами для односельців. В цей час в село заїхала колона російської військової техніки. Люди не рекомендували старості повертатися до села, проте він це зробив. 

«Прийшли до нього в двір, забрали, вивели і відтоді не виходить зв'язок», — коментує місцева жителька.

На ранок 21 березня Миколу Будаловського відпустили. Щодо директорки школи інформації поки немає. 

Російські військові затримали також старосту села Грем'яч Новгород-Сіверської громади. Місцеві повідомляють, що старосту військовою технікою вивезли на територію Росії. 

У селі Нова Басань однойменної громади повідомляли про викрадення двох працівників місцевого самоврядування. 

Херсонщина

21 березня на сторінці Херсонської обласної державної адміністрації з’явилося повідомлення про те, що 19 березня російські військові затримали міського голову Берислава Олександра Шаповалова та ще одного місцевого активіста, ім’я якого не повідомляється. Найвірогідніше людей утримують в Новій Каховці. Обладміністрація також зазначає, що інформація про затримання, викрадення представників влади, активістів, громадських діячів щодня надходить зі всієї області.

 Олександр Шаповалов

Запоріжжя

21 березня в окупованому Мелітополі російські військові викрали низку журналістів та співробітників «МВ-холдингу». Про це повідомляється на сторінці видання в Instagram.

«З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну редакція МВ постійно була на зв'язку з читачами, висвітлюючи події, що відбувалися у Мелітополі та регіоні, займаючи проукраїнську позицію», — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що озброєні люди прийшли додому до журналістів Юлії Ольховської та Любові Чайки, видавця Михайла Кумока, випускаючого редактора газети Мелітопольські відомості Євгенії Борян, забрали їх і відвезли у невідомому напрямку.

Михайло Кумока

Юлія Ольховська                                                         Любовь Чайка

Про викрадення працівників медіахолдингу повідомила на своїй сторінці у Facebook також донька одного з полонених журналістів Тетяна Кумок: «Сьогодні вранці окупанти викрали тата Кумока Михайла Володимировича. Ймовірно, вони намагаються домогтися співпраці. Поки що ніхто з викрадених на зв'язок не виходив. Немає жодного зв'язку з мамою. Під будинком батьків стоїть машина окупантів». 

Під вечір з’явилася інформація, що всіх людей відпустили. 

20 березня російські військові затримали першого заступника мера Енергодара — Івана Самойдюка. Про подію у себе на сторінці у Facebook написав мер Енергодара Дмитро Орлов.Місцеперебування викраденого наразі невідоме. 

Іван Самойдюк

Чому це порушення: забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), спрямоване проти цивільних осіб. 

Що стосується журналістів, то МГП розглядає їх як цивільних осіб, що користуються захистом Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року та Додаткових протоколів до них, за умови, що такі особи не вчиняють ніяких дій, що несумісні з їх статусом цивільних осіб (з урахуванням права військових кореспондентів на статус військовополоненого). Вони мають право, зокрема, але не виключно, за будь-яких обставин на повагу до їх особистості, честі, сімейних прав та право на гуманне поводження, зокрема, вони мають бути захищені від будь-яких актів насильства або залякування. 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (е), (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб, зокрема журналістів у зв’язку з їх професійною діяльністю, набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.