22/03/2022 13:03
Напад на будинок для літніх людей на Луганщині: 56 загиблих

11 березня у місті Кремінна на Луганщині російські військові розстріляли з танка будинок для людей похилого віку.

Про подію повідомив 20 березня голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.

«56 загиблих у Кремінній. Розстріляли впритул з танка. Цинічно та навмисно. Просто підігнали танк, поставили навпроти будинку і почали стріляти. Ті, хто доживав свій вік у будинку — 56 людей, загинули на місці», — пише Гайдай.

За словами голови військової адміністрації, ще 15 людей вижили, але їх російські військові вивезли до окупованого м. Сватове на Луганщині, де до початку широкомасштабного російського вторгнення розміщувався обласний геріатричний інтернат.

Повідомляється також, що дістатися місця трагедії на даний момент неможливо.

Чому це порушення:  норми міжнародного гуманітарного права передбачають, що для забезпечення поваги й захисту цивільного населення та цивільних об'єктів сторони, що перебувають у конфлікті, повинні завжди розрізняти цивільне населення й комбатантів, а також цивільні й воєнні об'єкти та відповідно спрямовувати свої дії тільки проти воєнних об'єктів (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, статті 48, 52, Звичаєве МГП, норми 1, 7). 

Захист цивільних об’єктів припиняється, коли ці об’єкти починають використовувати у військових цілях. 

В даному випадку немає ніяких даних та ознак того, що будинок для літніх людей використовувався як воєнний об’єкт. Особливо з огляду на те, що в момент нападу на будівлю в ній перебувало понад 60 цивільних осіб (літніх людей).     

Запобіжні заходи під час здійснення нападу передбачають, зокрема, але не виключно, що той, хто планує напад або приймає рішення про його здійснення, має зробити все практично можливе, щоб пересвідчитися в тому, що об’єкти нападу не є ані цивільними особами, ані цивільними об’єктами та не підлягають особливому захисту, а є саме воєнними об’єктами (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, стаття 57, Звичаєве МГП, норма 16). 

У випадку сумніву у тому, чи не використовується об’єкт, який звичайно призначений для цивільних цілей, наприклад, відправлення культу, житловий будинок, школа, для ефективної підтримки військових дій, передбачається, що такий об’єкт використовується в цивільних цілях (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, стаття 52).

Вбачається, що в даному випадку, навіть якщо відкинути умисний напад, комбатанти РФ, які планували та приймали рішення про здійснення обстрілу будівлі, не вжили належних запобіжних заходів під час здійснення цього нападу. 

Даний напад має всі ознаки воєнного злочину в розумінні Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, стаття 8, пункт 2 (b) (і), (іі), (іх)).