23/03/2022 13:03
Захоплення у полон представників критичної інфраструктури

15 березня під час виконання службових обов'язків у полон потрапив помічник начальника зміни Оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України в Київській області Олексій Данченко. Пресслужба ДСНС зазначає, що рятувальник потрапив у полон у місті Гостомелі під час евакуації мирних мешканців.

Данченко й надалі залишається в полоні в Гостомелі на Склозаводі разом з десятками інших заручників. Цю інформацію повідомив депутат Київської обласної ради. Він також додав, що у полонених закінчуються продукти харчування та вони терміново потребують допомоги.

20 березня у Вовчанському районі на Харківщині зникла колона зі «швидких», автобусів та вантажівок із гуманітарною допомогою. На тимчасово окупованій території з людьми, які доправляли допомогу, зник зв'язок.

Наступного дня, 21 березня, Міністерка з питань реінтеграції окупованих територій Ірина Верещук у відеозверненні повідомила, що працівників карети швидкої допомоги вдалося звільнити. 

Голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов показав пошкоджену куртку одного з членів гумконвою: «Звичайно, що є у нас ось такі «травми», які свідчать про звірське та варварське відношення окупантів. Але, як запевняють наші герої, які працюють в тилу, на завтра вони вже зможуть продовжити свою місію щодо доставки евакуаційних та гуманітарних вантажів».

Чому це порушення: норми міжнародного гуманітарного права передбачають, що для забезпечення поваги й захисту цивільного населення та цивільних об'єктів сторони, що перебувають у конфлікті, повинні завжди розрізняти цивільне населення й комбатантів, а також цивільні й воєнні об'єкти та відповідно спрямовувати свої дії тільки проти воєнних об'єктів. 

Цивільні організації цивільної оборони (зокрема, ті, що виконують завдання боротьби з пожежами, рятувальні роботи тощо) та їх персонал користуються повагою та захистом. 

Медичний персонал та медичні об’єкти перебувають під особливим захистом. Вони в будь-який час користуються повагою й захистом і не можуть бути об'єктом нападу (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, статті 12, 15, 48, 52, 62, Звичаєве МГП, норми 1, 7, 25, 28, 30 та ін.).