23/03/2022 17:03
Перша підозра російському військовому за зґвалтування жінки у Київській області

Ілюстративне фото: Reuters

22 березня Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова заявила, що українські правоохоронці оголосили першу підозру за зґвалтування жінки російському військовослужбовцю. 

«До нас надходить оперативна інформація про статеві злочини російських військових на окупованих територіях та у "гарячих точках" Прокурори Київщини встановили військовослужбовця РФ, який вбив беззбройного чоловіка та неодноразово ґвалтував його дружину», — заявила Венедіктова.

За наявною інформацією злочин було скоєно в одному із сіл Броварського району. Військовослужбовець РФ увірвався в приватний будинок і застрелив господаря. Пізніше, у стані алкогольного сп’яніння, неодноразово ґвалтував 34-річну дружину вбитого мирного жителя, погрожуючи їй та її малолітній дитині зброєю. 

Зазначається, що наразі жінка з дитиною перебувають в безпеці, їх життю та здоров'ю нічого не загрожує. 

«Військовослужбовець РФ повідомлений про підозру в порушенні законів та звичаїв війни. Він оголошений у розшук і до суду подано клопотання про затримання», — підсумувала Генпрокурорка.

Чому це порушення: жінки потребують особливого захисту від будь-якого зазіхання на їхню честь, і, зокрема, захисту від зґвалтування, примушування до проституції чи будь-якої іншої форми посягання на їхню моральність (IV Женевська конвенція від 12 серпня 1949 року, стаття 27, Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, стаття 76).

В резолюції 3318 (ХХІХ) від 14 грудня 1974 року ГА ООН проголосила Декларацію про захист жінок і дітей при надзвичайних обставинах та під час збройних конфліктів, в якій закликала держави-члени ООН докласти всіх зусиль, щоб уберегти жінок та дітей від руйнівних наслідків війни, домогтися заборони щодо них таких заходів, як катування, принизливе поводження та насильство. 

Широкопоширена чи систематична практика зґвалтувань та будь-яких інших форм сексуального насильства порівнянної тяжкості є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (g)).

Згвалтування розглядається в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (b) (хxii)). 

Сексуальне насильство в різних формах набуло свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ неодноразово повідомляв в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.