24/03/2022 12:03
Затримання та викрадення людей на окупованих територіях: найбільше випадків на Херсонщині

Продовжують з’являтися тривожні повідомлення про затримання та викрадення цивільних осіб на окупованих територіях.

Херсонщина

21 березня в Таврійській ОТГ із власного будинку російськими військовими був викрадений директор Чорнянського ліцею Віктор Кудлай. Станом на 23 березня відсутня будь-яка інформація про його місцеперебування.

Віктор Кудлай

21 березня (орієнтовно) в Голопристанській ОТГ безслідно зникли староста с. Стара Збур'ївка Маруняк Віктор Васильович та місцевий житель с. Нової Збур’ївки (ім’я не повідомляється). 

Віктор Маруняк

Про дані факти повідомив міський голова м. Гола Пристань Олександр Бабич.

22 березня військовими рф з власного помешкання був викрадений житель Каховки Шахаєв Микола Миколайович,  1985 р. н. 

За поточною інформацією чоловіка відпустили.

Відомості про подію оприлюднено на сторінці Каховської МТГ у Facebook.

Микола Шахаєв

22 березня російські військові затримали жителя Каховки Прусаєва Ігоря Олександровича, 1999 р. н. Чоловіка затримали в момент, коли він йшов по вулиці зі своєю матір’ю. Наразі місцезнаходження чоловіка не відоме.

Відомості про подію оприлюднено на сторінці Каховської МТГ у Facebook. 

Ігор Прусаєв

23 березня російськими військовими було викрадено гендиректора Херсонського обласного музикального драматичного театру, президента міжнародного театрального фестивалю «Мельпомена Таврії», голову Євразійської театральної асоціації — Олександра Книгу. Місце його перебування не відоме.

Про подію у відеозверненні на повідомив Олешківський міський голова Євген Рищук.

Олександр Книга

Запоріжжя 

В період часу з 20 по 23 березня в м. Бердянську російськими військами було викрадено бізнесмена та народного депутата України від партії ОПЗЖ Олександра Пономарьова. За попередніми даними, чоловік приймав участь в роботі гуманітарного штабу в Бердянську, а станом на 20 березня  зв’язок з ним було втрачено. 

Одне з найбільших підприємств міста — AZMOL BP, — висловило свою підтримку Олександру Пономарьову і заявило про зупинку виробництва доки депутат не буде відпущений на свободу. 

Олександр Пономарьов

Чому це порушення: забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), спрямоване проти цивільних осіб. 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (е), (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.