24/03/2022 18:03
Черговий невибірковий обстріл Харкова: попередньо 6 загиблих та 15 поранених

Фото: Суспільне Харків

24 березня збройні сили РФ із застосуванням далекобійної зброї здійснили обстріл житлового кварталу Харкова. Снаряд влучив в чергу людей, що вишукувалася біля одного з відділень «Нової пошти» за отриманням гуманітарної допомоги.

Про подію повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов в Telegram.

За попередніми даними 6 людей загинули та ще 15 отримали поранення. Іншої інформації поки не повідомляється. 

Чому це порушення:  норми міжнародного гуманітарного права передбачають, що для забезпечення поваги й захисту цивільного населення та цивільних об'єктів сторони, що перебувають у конфлікті, повинні завжди розрізняти цивільне населення й комбатантів, а також цивільні й воєнні об'єкти та відповідно спрямовувати свої дії тільки проти воєнних об'єктів (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, статті 48, 52, Звичаєве МГП, норми 1, 7). 

Захист цивільних об’єктів припиняється, коли ці об’єкти починають використовувати у військових цілях. 

В даному випадку немає ніяких даних та ознак того, що будівля, де розміщується відділення Нової Пошти в Харкові, використовувалася як воєнний об’єкт. Особливо з огляду на те, що в момент нападу біля будівлі вишукувалася черга з людей, що отримували гуманітарну допомогу. 

Запобіжні заходи під час здійснення нападу передбачають, зокрема, але не виключно, що той, хто планує напад або приймає рішення про його здійснення, має зробити все практично можливе, щоб пересвідчитися в тому, що об’єкти нападу не є ані цивільними особами, ані цивільними об’єктами та не підлягають особливому захисту, а є саме воєнними об’єктами (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, стаття 57, Звичаєве МГП, норма 16). 

У випадку сумніву у тому, чи не використовується об’єкт, який звичайно призначений для цивільних цілей, наприклад, відправлення культу, житловий будинок, школа, для ефективної підтримки військових дій, передбачається, що такий об’єкт використовується в цивільних цілях (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, стаття 52).

Вбачається, що в даному випадку, навіть якщо відкинути умисний напад, комбатанти РФ, які планували та приймали рішення про здійснення обстрілу будівлі, не вжили належних запобіжних заходів під час здійснення цього нападу. 

Даний напад має всі ознаки воєнного злочину в розумінні Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, стаття 8, пункт 2 (b) (і), (іі), (іх)).