25/03/2022 11:03
СЦГІ продовжує документувати факти незаконних затримань та викрадень на окупованих територіях та в районах ведення активних бойових дій

07 березня російські військові увірвавшись до приватного будинку в смт Ворзель Київської області провели його обшук та затримали власника будинку — Дмитра Самоктала.

На сьогодні інформація про місцезнаходження Дмитра відсутня.

Дмитро Самоктал

12 березня (орієнтовно) викрадений Сергій Цигіпа, активіст з Нової Каховки.

Вранці Сергій вийшов зі свого дому в Новій Каховці, взявши з собою ліки та харчі для родички та направився до м. Таврійськ. Як стало відомо згодом, чоловік був затриманий під час перетину блокпосту російськими військовими. 

За словами дружини Сергія, її чоловіка та ще одного місцевого журналіста з Каховки Олега Батуріна «затримали на якийсь час, аби вони нічого не писали проукраїнського, бо вони вели інформаційну війну і дуже заважали окупантам».

Сергій Цигіпа

15 березня затриманий Максим Негров, громадський діяч з Херсона, директор ТОВ «Таврійський парк», член партії «Європейська партія України», учасник АТО. 

Як повідомив на своїй сторінці у Facebook товариш Максима — Валерій Синявський, той був заарештований росіянами. Зазначається, що на момент затримання у Негрова були проблеми зі здоров’ям. Місце перебування чоловіка невідоме.

Максим Негров

17 березня віцепрем’єр-міністр України Ірина Верещук на брифінгу повідомила про викрадення голови Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області Тетяни Свириденко.

Тетяня Свириденко

20 березня російські військові в будівлі готелю EcoSpace (с. Толокунь, Вишгородський р-н, Київська обл.) затримали цивільного громадянина Романа Шульгу. 

Місцезнаходження чоловіка невідоме.

Роман Шульга

23 березня російські військові викрали 75-річного Йосипа Залізецького, батька мелітопольської журналістки, головреду видання «Главная газета Мелитополя» та «Ріа-Мелітополь» — Світлани Залізецької.   

За словами Світлани, незадовго до цієї події в неї була розмова з Галиною Данильченко, яка в подальшому проголосила себе «виконуючим обов’язки мера Мелітополя». Остання пропонувала їй співпрацювати з російськими окупаційними військами шляхом публікацій проросійської інформації в ЗМІ та отримувати за це винагороду. Від співпраці Світлана відмовилася та побоюючись за своє життя виїхала з міста.

Йосип Залізецький

24 березня в с. Стара Збур’ївка Голопристанської ОТГ (Херсонщина) російські військові затримали кілька жителів села, включно з лікаркою місцевої амбулаторії. 

Про даний факт повідомив міський голова м. Гола Пристань Олександр Бабич.

Імена затриманих не повідомляються. 

Нагадаємо, що орієнтовно 21 березня в Голопристанській ОТГ росіянами були затримані староста с. Стара Збур'ївка Маруняк Віктор Васильович та місцевий житель с. Нової Збур’ївки (ім’я не повідомляється). Місцеперебування людей до сьогодні не відоме. 

Чому це порушення: забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), спрямоване проти цивільних осіб. 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (е), (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.