25/03/2022 19:03
Встановлюємо нові факти затримання людей на окупованих територіях: кількість випадків щодня зростає

1 березня в м. Куп’янську (Харківська обл.) під час розгону мітингу проти окупації міста був затриманий місцевий депутат Микола Маслій. 

За словами очевидців, під час мітингу російські військові покликали чоловіка на розмову і в цей момент розпочався розгін мітингу. Військові почали стріляти та кидати в мітингуючих димові заряди. Після розгону Миколу ніхто із знайомих та друзів більше не бачили, на з’язок він не виходив.

Микола Маслій

18 березня у власному будинку в м. Буча (вул. Інститутська, 20/14, перехрестя з вул. Тургенєва) російськими військовими був затриманий цивільний Гур’янів Євген Михайлович, 1976 р. н. Повідомляється, що в цей день російські військові ходили по будинкам та вибірково затримували людей. 

Євген Гур’янів 

22 березня з власного будинку в с. Толокунь (Вишгородський район, Київська обл.) російськими військовими були викрадені двоє чоловіків Олександр та Сергій Рачинських (батько та син). Місцеперебування чоловіків невідоме. 

Сергій Рачинських

22 березня в Херсоні російські військові затримали тренера збірної команди України з Таеквон-До, депутата Корабельної райради Херсону Дмитра Афанасьєва. В цей день  чоловік перебував на мітингу в Херсоні, де захищаючи дружину вступив в сутичку з російськими військовими та отримав тілесні ушкодження.

Через кілька годин після розгону мітингу до будинку родини вдерлися військові, провели обшук, вилучили щонайменше мобільні телефони та затримали друзів Дмитра, які в цей момент перебували в будинку (кількість затриманих та їх імена не повідомляються). Наступного дня будинок було повторно обшукано. Згодом одного із затриманих чоловіків відпустили. Чоловік розповів про катування та нелюдське поводження, що вчиняється російськими військовими. На даний момент місцезнаходження Дмитра Афанасьєва та решти його друзів невідоме.

Дмитро Афанасьєв

24 березня ДПСУ повідомило про викрадення двох малолітніх дітей на окупованій території в Харківській області.

За інформацією прикордонників, особи, що співпрацюють з окупаційними військами, провели обшук в будинку місцевого жителя, якого запідозрили в зберіганні зброї, зібраної в місцях ведення бойових дій. Зброї в будинку не знайшли, натомість взяли в заручники двох малолітніх дітей чоловіка, після чого почали шантажувати чоловіка, запропонувавши видати зброю в обмін на дітей. 

25 березня російськими військовими були затримані голова Сновської міської ради (Чернігівська обл.) Олександр Медведьов, а також місцевий підприємець й колишній депутат облради Григорій Божко.

За попередньою , чоловіків етапують в напрямку м. Городні. 

Олександр Медведьов

25 березня зник Дмитро Такаджи, селищний голова смт Нижні Сірогози Херсонської області. На сьогодні в селищі перебувають російські військові, які зайняли приміщення сільради та улаштували в населеному пункті блокпости.

Дмитро Такаджи

Чому це порушення: забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), спрямоване проти цивільних осіб. 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (е), (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.