29/03/2022 15:03
Затримання та викрадення цивільного населення на окупованих територіях: нові випадки, що сталі відомі СЦГІ

03 березня у власному будинку в селищі Гостомель (Київська обл.) російськими військовими затримали двох цивільних осіб: Бондаренко Андрія Миколайовича, 1974 р. н., та Бондаренко Андрія Андрійовича, 1998 р. н. (батько та син). 

Андрії Бондаренки

13 березня російськими військовими в селі Гусарівка (Харківська обл.) були затримані цивільні особи Олександр Тарусін та Єгор Жировкін. 

Олександр Тарусін, Єгор Жировкін разом з дружиною та сином

14 березня в селищі Бабинці (Бучанський р-н, Київська обл.) російськими військовими (ймовірно підрозділом т.зв. кадирівців) з власного будинку був викрадений Олександр Пономаренко, 1994 р. н. Після викрадення матір Олександра намагалася зв’язатися з ним по телефону, але слухавку взяв незнайомий чоловік, який сказав, що її сина нібито відпустили і їй більше не слід телефонувати на цей номер. Водночас, місцеперебування Олександра до сьогодні невідоме.

Олександр Пономаренко

19 березня в селищі Старий Салтів (Чугуївський р-н, Харківська обл.) була затримана Марина Ковальова. Зі слів зятя жінки відомо, що російські військові намагалися зайняти належній жінці та її чоловікові житловий будинок, але чоловік почав чинити активний супротив. В результаті військові затримали жінку, обстріляли будинок з гранатомету та викрали автівку родини. Чоловіку Марини вдалося втекти, а її матір, якій стало зле під час цих подій, швидка доставила до м. Вовчанська. Наразі місцеперебування Марини не відоме, але існує ймовірність того, що жінку утримують в приміщенні місцевої школи, де росіяни влаштували свій штаб. 

Марина Ковальова

25 березня російські військові в м. Сновськ (Корюківський р-н, Чернігівська обл.) затримали сімох місцевих жителів, серед яких був й мер міста. На сьогодні інформація стосовно їх місцезнаходження відсутня. 

Мер Сновська Олександр Мисник

26 березня у м. Приморськ (Запорізька обл.) російські військові затримали журналіста Костянтина Овсянникова, голову ГО «Приморськ 24/7». Затримання відбулося в будинку чоловіка. Згодом журналіста відпустили. 


Костянтин Овсянников

26 березня російські військові в м. Балаклія (Харківська обл.) затримали заступника міського голови — Сергія Полторака, а також начальника відділу цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами — Олега Блудова.

Сергій Полторак

Крім того, ймовірно затримали й самого мера міста — Івана Столбового. За словами голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, мер вже другу добу не виходить на зв’язок.

Іван Столбовий

Чому це порушення: забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), спрямоване проти цивільних осіб. 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (е), (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.