30/03/2022 15:03
На окупованих РФ територіях продовжуються викрадення та затримання цивільного населення

7 березня в місті Ізюм (Харківська область) російськими військовими було затримано Автандила Мелексішвілі. В цей день чоловік повідомив, що його в середмісті затримали російські військові. Місцеперебування чоловіка невідоме.

Автандил Мелексішвілі

25 березня російськими військовими в селі Нова Гребля (Київська область) було затримано Василя Салівончука, 1989 р. н. Місцеперебування чоловіка невідоме.

Василь Салівончук

27 березня Луганська обласна прокуратура оприлюднила інформацію про те, що в березні поточного року російські військові викрали та утримують у заручниках начальника одного з відділів міської військово-цивільної адміністрації Луганської області (повне найменування ВЦА та повне ім’я людини не повідомляється).

28 березня голова ОВА Сумщини Дмитро Живицький повідомив про два випадки затримання російськими військовими жителів Сумщини (ім’я людей не називаються).

Перший випадок мав місце на одному з блок-постів у Конотопському районі (Сумська обл.). Російські військові зупинили цивільний автомобіль, перевірили у водія документи та обшукали машину, після чого затримали чоловіка та відвезли в Київську область. По приїзду на нього надягли наручники, змусили роздягнутися та утримували протягом тривалого часу на холоді. Чоловіка з погрозами допитували про місце розташування частин ЗСУ в м. Конотоп та про загальну ситуацію в місті, після чого звільнили.

Другий випадок мав місце в місті Путивль. Росіяни затримали 21-річного чоловіка. Разом з чоловіком викрали його автомобіль «Фіат Сієна» д/н ВМ8956АТ.

28 березня Офіс Генерального прокурора повідомив про випадок катування та жорстокого вбивства місцевого жителя місті Тростянець Сумської області, вочевидь перед цим затриманого російськими військовими. 

Труп закатованого було виявлено в одному з приватних гаражів після звільнення міста. Ім’я загиблого не повідомляється.

Фото: Офіс Генерального прокурора

Орієнтовно 4 березня в селі Козаровичі (Вишгородський район, Київська область) російські військові затримали журналіста інформаційної агенції «УНІАН» Дмитра Хилюка.

Напередодні журналіст виходив на зв’язок зі своїми друзями та розповідав, що село окупували росіяни і навколо села ведуться бойові дії.

Приводом для затримання могла слугувати підозра в співпраці з українськими військовими та правоохоронцями. Інформацію про затримання журналіста російськими військовими підтверджують його сусіди, які бачили, як чоловіка забирали люди в військовій формі рф. Крім того, про утримання журналіста розповідають й місцеві жителі Козаровичів, яких затримали раніше та вже відпустили. Можливим місцем утримання може бути територія одного з підприємств в селі Димер, де незаконно утримують й інших ув’язнених.

Дмитро Хилюк

28 березня на блокпосту по дорозі з села Генічеська Гірка до міста Генічеська російськими військовими було затримано депутата Генічеської ради від партії «Слуга Народу» Олексія Коновалова. Про це повідомив перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський.

Автомобіль чоловіка було зупинено для перевірки документів, після чого Олексія затримали та відвезли до приміщення Вищого профучилища № 17 в місті Генічеськ, де він ймовірно й утримується.

За словами Юрія Соболевського: «військові росії мають при собі списки цікавих їм осіб. Олексій Коновалов був в списках, тож його було затримано […]».

28 березня мер Мелітополя Іван Федоров повідомив про затримання російськими військовими начальника управління освіти Мелітопольської міськради Ірини Щербак.

За твердженням мера, російські військові в місті змушують адміністрації та вчителів навчальних закладів поновити навчальних процес «за якоюсь незрозумілою російською програмою». У зв’язку з тим, що місцеві освітяни відмовляються співпрацювати з окупаційною владою, військові затримали пані Щербак та звинуватили її в «розтраті бюджетних коштів».

Ірина Щербак

28 березня російськими  військовими було затримано Олександра Бабича, мера міста Гола Пристань Херсонської області. Наразі місце перебування чоловіка невідоме.

Олександр Бабич

Чому це порушення: забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), спрямоване проти цивільних осіб. 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (е), (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.