01/04/2022 11:04
Нові випадки затримання та викрадення цивільного населення на окупованих територіях

27 лютого безвісти зник Олег Бондар, 1989 р. н. Рідні припускають, що з високою ймовірністю чоловіка затримали російські військові в селі Сидоровичі (Вишгородський район, Київська область).

Олег Бондар

6 березня в м. Буча (Київська область) російськими військовими був затриманий Владислав Корнієнко, 1993 р. н. З розповіді його приятеля відомо, що 6 березня чоловіки вийшли зі сховища за продуктами харчування і дорогою їх зупинили російські військові. Чоловіка відпустили, а Владислава затримали. Місцеперебування чоловіка невідоме.

Владислав Корнієнко

8 березня в селищі Гостомель (Київська область) був затриманий Яків Кірілов, 1982 р. н.

Чоловік вирушив в селище, щоб забрати дітей свого начальника, але був затриманий російськими військовими. Його місцеперебування невідоме.

Яків Кірілов

23 березня в районі селища Пилиповичі або смт. Клавдієво-Тарасове (Київська область) російськими військовими був затриманий Євген Бондарчук, 1984 р. н. та надалі ймовірно доправлений до селища Катюжанка. Місцеперебування чоловіка невідоме.

Євген Бондарчук

24 березня в місті Херсон російськими військовими під час або після мирного мітингу був побитий та затриманий місцевий житель Микола Миронюк (достовірно невідомо, чи приймав він участь в мітингу). Після затримання озброєні люди привезли чоловіка до його будинку і в присутності дружини та доньки обшукали будинок. Під час обшуку чоловік перебував в натягнутій на очі та перемотаній скотчем шапці, мав видимі сліди побоїв на обличчі. Після обшуку був вивезений в невідому напрямку. Його місцеперебування наразі невідоме.

Микола Миронюк

28 березня в місті Каховка (Херсонська область) російські військові затримали місцевого жителя Дмитра Ушакова, 1983 р. н. Наразі його місцеперебування невідоме.

Дмитро Ушаков

28 березня російські військові, ймовірно в селищі Милове (Херсонська область) затримали голову Миловської територіальної громади Олега Яхнієнка.

Олег Яхнієнко

29 березня в селищі Нові Боровичі (Чернігівська область) російські військові взяли в заручники старосту Новоборовицького старостинського округу Анатолія Сірого.

Військові висунули умову повернення чоловіка та умову безпеки цивільного населення - розчищення від повалених дерев дороги до Нових Боровичів. 

29 березня журналістка Ірина Ромалійська повідомила про затримання російськими військовими міського голови окупованого місті Приморськ (Запорізька область) Олександра Кошелевича.

Олександр Кошелевич

Спочатку військові взяли у заручники батька міського голови, після чого чоловік обміняв себе на батька. Надалі мера ймовірно доправили до окупованого Бердянська.

30 березня в місті Херсон російські військові затримали священика Православної церкви України Сергія Чудиновича. 

Військові прийшли до церкви та провели там обшук, після чого затримали священика. Місцеперебування чоловіка невідоме. 

Сергій Чудинович

Чому це порушення: забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), спрямоване проти цивільних осіб. 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (е), (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.