01/04/2022 15:04
Нові випадки зґвалтувань з боку російських військових на території України
 
Після звільнення ряду населених пунктів в північному напрямку від Києва почало з‘являтись все більше повідомлень про жортокі злочини вчиненні російськими солдатами по відношенню до місцевих жінок, у тому числі до неповнолітніх дівчат.
 
Так, соцмережами активно шириться інформація, що з Ірпеня, Бучі багато жінок та дівчат було доставлено до медичних закладів Київської області, вони мають безліч ушкоджень, в тому числі травми отриманні в результаті зґвалтувань. Наразі точно вертфікувати цю інформацію важко.
 
Серед перехоплених українськими спецслужбами розмов російських солдат також згадуються випадки СГОН. Так є дані про зґвалтування трьома російськими танкістами 16-річної дівчини, в іншій розмові згадується зґвалтування трьома танкістами 14-річної українки. Варто зауважити, що ці розмови викладаються в мережу українською стороною, вони можуть бути відредаговані, однак згадки в них злочинів проти місцевих жінок слід ретельно відстежувати для подальшого розслідування воєнних злочинів.
 
Із оточеного Маріуполя також приходить інформація про жорстокі зґвалтування. На офіційній сторінці в Twitter Міністерства оборони України повідомили про те, що російські військові кілька днів на очах у 6-річного хлопчика ґвалтували його матір. Від отриманих травм жінка померла.
Злочини СГОН на жаль є поширеною практикою під час будь-яких воєнних дій, однак варто наголосити, що скоєння такого насильства військовослужбовцями є воєнним злочином. Міжнародний кримінальний суд вже розпочав дослідження воєнних злочинів, що вчиняються на території України з 24 лютого 2022 року, й ним безумовно мають бути ретельно дослідженні всі повідомлення про застосувааня СГОН.
 
Також варто наголосити, що Римський статут до воєнних злочинів сексуального та гендерно-обумовленого характеру відносить не тільки зґвалування, а й ряд інших форм СГОН: примус до проституції, примусова стерилізація та інші види сексуального насильства, які становлять грубі порушення Женевських конвенцій (якщо вони скоєні в контексті збройного конфлікту та пов’язані з ним).
 
З огляду на практику розслідування злочинів щодо СГОН під час збройного конфлікту на Донбасі 2014-2021 років, варто наголосити на необхідності найшвидшого звернення постраждалих до правоохоронних органів та правозахисників, як тільки вони опиняться в безпечному середовищі.
 
Фіксація воєнних злочинів є вкрай важливою як для самих постраждалих, оскільки це суттєво збільшує шанси на покарання винних та відновлення справедливості, так і загалом для суспільства, що має усвідомлювати всі аспекти воєнних злочинів, що вчиняються.