03/04/2022 17:04
Знущання над тілами померлих: черговий воєнний злочин РФ

Знімок екрана: 384 ОМРП СпН

29 березня в Telegram-каналі «384 ОМРП СпН» оприлюднено відео з тілами загиблих військових.

Відео починається словами «Вас приветствуют морпехи Новороссии и все освободители исторической Новороссии». 

Автор відео демонструє понівечені тіла загиблих комбатантів, складених штабелями та одягнутих імовірно в українську військову форму (деякі тіла напівроздягнені). Тіла вкриті прапором полку «Азов» Нацгвардії України. Відео супроводжується автором (закадровим голосом) псевдоісторичними та псевдофілософськими роздумами-коментарями пропагандистського спрямування. 

Наприкінці автор відео (голос за кадром) ідентифікує себе як «384 ОМРП СпН» (можливо – «384 Окремий морський розвідувальний пункт спецпризначення ВЧ00800, входить до складу 1-го Армійського корпусу ДНР»).

Чому це порушення: міжнародне гуманітарне право забороняє глумитися над тілами померлих. Померлі повинні бути гідно поховані, а до їхніх могил необхідно ставитися з повагою та утримувати в належному стані (Звичаєве МГП, норми 113, 115).

На наше переконання, подібна демонстрація тіл загиблих комбатантів та наступне поширення знятого відео з явно пропагандистською метою, не викликана ані військовою, ані гуманітарною необхідністю, є образливим та становить знущання над тілами, а від так є порушенням міжнародного гуманітарного права, законів та звичаїв війни. 

Наруга над тілами померлих становить «посягання на людську гідність» (стосується також померлих) в розумінні Римського статуту Міжнародного кримінального суду, тобто є воєнним злочином (Статут МКС, стаття 8, пункт 2 (b) (ххі)).