03/04/2022 22:04
Затримання та викрадення цивільного населення на окупованих територіях: нові випадки, що стали відомі СЦГІ

2 березня в окупованому Херсоні з власного будинку російські військові викрали 23-річного Андрія Солов’я (цивільний).

4 березня в смт. Михайло-Коцюбинське (Чернігівська область) у власному будинку був затриманий Микита Бузінов, 1997 р. н. (цивільний). Перевіривши документи, російські військові забрали чоловіка в невідомому напрямку. 

Микита Бузінов

8 березня близькі втратили зв’язок з Олександром Клименко, 1980 р. н. (цивільний). Відомо, що чоловік був затриманий разом з іншими родичами (імена не називаються) в селищі Нова Басань (Чернігівська область). 

Олександр Клименко

12 березня російськими військовими в селищі Козаровичі (Київська область), з власного будинку був викрадений Олександр Яровий, 2000 р. н. (цивільний).  

Олександр Яровий

16-17 березня російськими військовими з власного будинку в селі Гребениківка, (Охтирський р-н, Сумська область) було викрадено сільського старосту Олексія Винниченка, 1964 р. н. Імовірно чоловік був вивезений в Бєлгородську область. 

Олексія Винниченко

17 березня російські військові в с. Великий Бобрик (Сумська область) затримали Юрія Вєлітченка (цивільний). За словами матері, хтось з місцевих сказав військовим, що її син раніше проходив військову службу в зоні АТО. Імовірно був вивезений на територію рф в Бєлгородську область.

Крім того, за словами місцевих жителів, військові проводили масові затримання й інших жителів села (імена та прізвища не уточнюються). В подальшому декого відпускали, а доля інших залишається невідомою. 

19 березня російськими військовими в окупованому Херсоні був викрадений волонтер, громадянин Іспанії Маріо Гарсіа Калатаюд (цивільний). Чоловік приймав активну участь в мітингах на підтримку України. 24 березня з’явилась новина про те, що військові рф звільнили чоловіка.

Маріо Гарсіа Калатаюд

22 березня російські військові в селі Стара Збур'ївка (Херсонська область) увірвались до будинку місцевого жителя Віктора Торопкова, 1972 р. н. (цивільний). Провели обшук будинку, забрали телефони, ноутбуки, зброю з дозволом на неї та деякі інші речі. Власника будинку затримали та вивезли в невідомому напрямку.

Віктор Торопков

29 березня ймовірно в селищі Северинівка (Київська область) російськими військовими був викрадений Олександр Довбня, 2003 р. н. (цивільний).

Олександр Довбня

31 березня з’явилась новина про те, що перестав виходити на зв’язок херсонський журналіст Костянтин Риженко. 

Сестра журналіста повідомила, що російські військові приходили до помешкань, де проживають родичі Костянтина та затримали його брата.

Станом на зараз інформація про місцезнаходження Костянтина відсутня. 

Костянтин Риженко

31 березня на сайті інтернет-видання «Медиазона» опубліковали репортаж з окупованого Херсона спецкора «Новой Газеты» Олени Костюченко. Журналістка відвідала окуповане місто та поспілкувалася з місцевими жителями. В репортажі зазначається, що з початку окупації в міську раду надійшли 44 заяви про зниклих безвісти людей, включно з трьома жінками та громадянином Іспанії (ймовірно — Маріо Гарсіа Калатаюд). П’ятеро зникли на площі Свободи, де проходили мирні акції протесту проти окупації, а решта були викрадені на вулицях, блокпостах, із власних помешкань. В репортажі наводиться пряма мова із заяв жителів в міськраду, наприклад:

«Из съемной квартиры военные России забрали наших детей с мешками на головах. Возле дома стояли два джипа, микроавтобус и урал со знаком Z»;

«Пропала сестра и ребята, с которыми она снимала квартиру. Люди в российской форме с буквой з и авто с буквой з»;

«Моего мужа похитили 9 марта. Утром исчезли также его знакомые […] Они звонили по телефону родным и сказали, что находятся в плену российских оккупантов».

Чому це порушення: забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), спрямоване проти цивільних осіб. 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (е), (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.