05/04/2022 12:04
Воєнні злочини проти цивільного населення: нові випадки затримання та викрадення на тимчасово окупованих територіях України

24 лютого російські військові на території Чорнобильської АЕС затримали працівника служби охорони станції — Владислава Красника. Після цього чоловіку давали зателефонувати кілька разів матері, але зрештою зв’язок з ним обірвався. Матір чоловіка вважає, що росіяни могли вивезти його на територію Білорусії або в РФ.

Владислав Красник

13 березня в с. Рихта (Київська область) російські військові затримали Олександра Мальованого, 1974 р. н. (цивільний). Ймовірною формальною причиною для затримання могли слугувати фото та відео військової техніки, зняті чоловіком на любительську камеру та надіслані друзям. Відомо, що в сусідніх селах військові так само проводили затримання цивільного населення. Перед цим людей змушували роздягатися та перевіряли наявність татуювань на тілі.  

16 березня в окупованому Мелітополі російські військові затримали місцевого жителя Дениса Хохлюка (цивільний).

Дениc Хохлюк

24 березня в окупованому Мелітополі російськими військовими були викрадені працівники підприємства «УКРЛАН» (с. Нове, Токмацький р-н) - Сергій Хрипун та Григорій Слав. 

Імовірно чоловіків утримають в захопленому ІТТ № 3 (м. Мелітополь, вул. Гетьманська, 83).

Сергій Хрипун

Григорій Слав

25 березня (ймовірно) в с. Старий Биків (Чернігівська область) російські військові затримали жінку на ім’я Вікторія (інші дані не повідомляються). Відомо, що 24 березня росіяни захопили село і наступного дня почали перевірку місцевих жителів. В телефоні Вікторії ймовірно знайшли її повідомлення в чат-бот щодо переміщення російських військ. Після цього жінку затримали та помістили до підвалу, в якому утримували затриманих чоловіків. В момент відступу з села, росіяни забрали жінку з собою. Її місцеперебування залишається невідомим. 

26 березня в окупованому Мелітополі російські військові увірвалися до будинку колишнього співробітника СБУ Ігоря Мірошника, 1965 р. н. В будинку провели обшук, відібрали телефони, ноутбук, планшет, а самого чоловіка затримали та вивезли в невідомому напрямку. 

Ігор Мірошник

29 березня в окупованому Мелітополі з власного будинку російськими військовими була викрадена Інна Морозовська (цивільна), матір депутата міськради та учасника АТО — Дмитра Лангздукалнса. З квартири жінки були викрадені телефон та ноутбук. 

Інна Морозовська

31 березя російські військові в окупованому Мелітополі увірвались в будинок місцевого підприємця Олега Руденка, провели там обшук та викрали ноутбук, жорсткий диск, всі документи та ключі від квартири й магазину. Чоловіка затримали та вивезли в невідомому напрямку. Від початку окупації регіону підприємець надавав допомогу місцевим жителям, зокрема, безкоштовно роздавав людям продукти харчування. 

Олег Руденко

31 березня в окупованому Мелітополі російськими військовими був викрадений місцевий житель Святослав Пишко (цивільний).

Святослав Пишко

31 березня між населеними пунктами Білопілля та Путивель (Сумська область) російські військові затримали цивільний автомобіль з людьми (імена не повідомляються). В них відібрали телефони, після чого зв’язок із затриманими зник. Станом на 1 квітня їх місце перебування невідоме, телефони вимкнені.

1 квітня (в ніч на 1 квітня) в окупованому Мелітополі російські військові затримали двох місцевих адвокатів — Віталія Рудченка та Олега Зубова.

1 квітня (ймовірно) російські військові в окупованому Таврійську (Херсонська область) затримали міського голову Миколу Різака. 

Микола Різак

1 квітня на блокпосту біля с. Пересепки (Сумська область) російські військові затримали Олексія Шибаєва, заступника голови Новослобідської територіальної громади Конотопського району. 3 квітня голова Сумської ОВА Дмитро Живицький повідомив про звільнення чоловіка.

Олексій Шибаєв

1 квітня з’явилося повідомлення про затримання російськими військовими Галини Гондарєвої, заступника міського голови окупованої Каховки та депутата облради від партії «Слуга народу».

Галина Гондарєва

1 квітня в м. Молочанську (Запорізька область) російські військові затримали Сергія Чужикова та Віктора Войциху (цивільні). Комбатанти увірвались в будинок місцевих жителів, побили їх та вивезли у невідомому напрямку.

Сергій Чужиков

Віктор Войцих

2 квітня з’явилась новина про затримання російськими військовими директорів 5 місцевих шкіл тимчасово окупованого Мелітополя. Відомі імена лише трьох із них. Це Анжеліна Коваленко (школа № 4), Олена Галацан (школа №13), Людмила Чугай (ліцей № 9).

Анжеліна Коваленко

Затримання директорів шкіл ймовірно пов’язане з намаганням російської влади вплинути на освітній процес в регіоні — примусити школи працювати за російськими освітніми програмами. 

2 квітня в окупованій Каховці (Херсонська обл.) російські військові увірвались до будинку місцевого жителя Олега Кожем‘якіна (цивільний), колишнього депутата Каховської міськради, активіста та учасника АТО. В будинку провели обшук, допитали дружину Ольгу стосовно служби її чоловіка в зоні АТО та його громадської діяльності. В результаті чоловіка затримали та вивезли в невідомому напрямку.

Наразі місцезнаходження Олега невідоме, але ймовірно його вивезли до сусідньої окупованої Нової Каховки, куди за свідченнями людей звозять більшість затриманих в тій місцевості.

Олег Кожем‘якін

2 квітня в окупованій Каховці (Херсонська область) російськими військовими був викрадений зі свого будинку депутат Херсонської облради Сергій Дроздик, 1971 р. н., але вже 3 квітня з’явилася інформація про звільнення чоловіка. 

Сергій Дроздик

2 квітня з’явилася інформація про те, що російські військові в селах Старий Биків та Новий Биків Чернігівської області затримали та примусово утримували протягом  33 днів в металевому контейнері п’ятьох місцевих чоловіків (всі цивільні). Чоловіків майже не годували, регулярно били та утримували в нелюдських умовах. Через обмороження в одного з чоловіків почалася гангрена. Чоловікам вдалося звільнитися лише після того, як військові відступили із села. 

3 квітня з’явилася новина про обшук в окупованій Новій Каховці (Херсонська область) помешкання відомого місцевого журналіста, головреду видання «Нова Каховка Сіті» Олександра Гунька. Після обшуку в нього відібрали телефони. Надалі чоловіка затримали та вивезли в невідомому напрямку. 

Колеги журналіста зазначають, що на редакційну пошту видання раніше приходив лист із пропозицією співпраці та закликом висвітлювати події «правильно».

Олекснадр Гунько

3 квітня російськими військовими в окупованій Каховці (Херсонська обл.) під час мирного мітингу було затримано чотирьох місцевих жителів (всі цивільні):

Гедзик Юрій Васильйович, 1974 р. н.;


Бахур Ігор Володимирович
, 1983 р. н.;

Качинський Анатолій Олександрович, 1985 р. н.;

Бубнова Олена, 1990 р. н.

Юрій Гедзик

Ігор Бахур

Анатолій Качинський

Олена Бубнова

3 квітня оприлюднено повідомлення про те, що російські військові в смт Гостомель (Київська область) з власного будинку викрали місцевого жителя Олега Гордійчука, 1964 р. н. (цивільний). Точна дата викрадення чоловіка невідома. 

Олег Гордійчук

3 квітня з’явилося повідомлення про те, що в с. Крупичполе (Чернігівська область) російські військові обстріляли автомобіль Сергія Олійника, 1972 р. н. (цивільний), а самого чоловіка затримали. Точна дата події невідома. За попередньою інформацією, після затримання чоловіка вивезли в с. Велика Дорога (Чернігівська область), де можуть утримувати в приміщенні місцевої школи.

Сергій Олійник

Чому це порушення: забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), спрямоване проти цивільних осіб. 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, (1) (е), (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, (2) (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.