06/04/2022 17:04
Підтвердження застосування СГОН до українських військових полонянок

Фото: Людмила Денісова

1 квітня 2022 року відбувся перший обмін полоненими між українською та російською сторонами. Серед українців додому повернулось 15 військовослужбовиць.

Зараз вже можна впевнено підтвердити факт застосування до них СГОН. Так, пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України оприлюднила розповіді Анастасії Матрущенко та Олександри Цепук.

Обидві жінки говорять, що після взяття в полон, їх перемістили на територію Білорусії, де до них підходив військовик неслов’янської зовнішності й погрожував розправою.

Згодом полонених переправили у СІЗО № 3 міста Брянськ РФ. Там до жінок застосовувались тортури, у присутності чоловіків їх примушували повністю роздягатися, присідати, поголили голови, вчиняли психологічний тиск.

Чому це порушення: таке поводження суперечить ст. 13 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими.

Також варто наголосити, ща в практиці діяльності міжнародних організацій СГОН (тобто будь-яка дія, що вчинена проти волі людини та базується на гендерних нормах і нерівних відносинах влади) розглядається як серйозне порушення базових прав людини.

Сторони конфлікту мають утримуватись від застосування СГОН в будь-яких формах. Ряд форм СГОН визнаються ст. 8 Римського статуту воєнним злочином.

Злочини СГОН в різних формах набули свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ неодноразово повідомляв в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах. Зокрема, детальну інформацію, яка дає відповіді на запитання: що таке сексуальне та гендерно-обумовлене насильство, які форми та наслідки воно має, а також які існують способи подолання таких наслідків зібрано у виданні «Перші кроки до відновлення справедливості: посібник для тих, хто долає наслідки сексуального насильства, учиненого під час збройного конфлікту на Донбасі».