12/07/2022 11:07
На підконтрольній території Донецької області в червні від обстрілів загинуло 89 цивільних та 214 отримали поранення: дайджест СЦГІ

В червні з боку РФ відбувся ряд таких порушень норм МГП як умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти; умисні вбивства;  сексуальне насилля; загроза природньому середовищу; захоплення та розграбування майна, використання голоду як методу ведення війни, незаконні затримання, загроза спорудам та установкам підвищеної небезпеки.   Про це йдеться в дайджесті порушень прав людини під час війни в Україні, підготовленому «Східноукраїнським центром громадських ініціатив».

В червні 2022 року невибірковим обстрілам піддавалися населені пункти як поблизу  активних бойових дій (наприклад, міста Сєвєродонецьк та Лисичанськ Луганської обл.), так і  в тилу українських військ (наприклад, міста Київ, Харків, Миколаїв, Кременчук та інші). Під регулярні та інтенсивні обстріли також потрапляли населені пункти в прикордонних областях України, що раніше були звільнені (Чернігівська та Сумська обл.).

Згідно з підрахунками СЦГІ лише на підконтрольній українському уряду території Донецької області впродовж червня від обстрілів загинуло 89 цивільних та 214 отримали поранення.

Впродовж червня у звільнених містах і селах Житомирської, Київської, Чернігівської та Сумської областей продовжували знаходити останки людей, загиблих піч час окупації.

Водночас залишається відкритим питання про умисні вбивства та катування людей на тим­часово окупованих територіях та в місцях, де тривають активні бойові дії (окремі райони Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської, Миколаївської областей).

СЦГІ вважає, що з урахуванням інтенсивності бойових дій та їх тривалості, рівень звірств зі сторони комбатантів щодо цивільного населення цих тери­торій буде не меншим, ніж раніше був виявлений на вже деокупованих.

Продовжують з’являтися повідомлення про випадки вчинення сексуального і гендерно обумовленого насильства комбатантами. Зафіксовані в червні випадки стосувалися зокрема Запорізької та Херсонської областей.

Протягом червня 2022 року збройні сили РФ своїми діями знову загрожували безпечній роботі установкам підвищеної небезпеки -  Запорізькій та Південноукраїнській АЕС. На території Запорізької АЕС залишаються близько 500 озброєних російських військових, розміщена важка техніка в периметрі станції. Протягом червня військові ймовірно займалися укріпленням раніше споруджених окопів та добудовою фортифікаційних споруд.

 

Детальніше про ці та інші зафіксовані порушення читайте в дайджесті:

 

Східноукраїнський центр громадських ініціатив документує порушення прав людини, скоєні в ході збройної агресії Росії проти України починаючи з 2014 року. Мета документування - подання зібраних матеріалів Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), українським правоохоронним органам, міжнародним комісіям із розслідування та іншим міжнародним організаціям. СЦГІ надає безкоштовну правову  та інші форми допомоги окремим категоріям постраждалих. Детальніше про СЦГІ – на сайті організації: https://totalaction.org.ua/ .

Правозахисники продовжують фіксувати численні інциденти подібних та інших порушень МГП, які можна кваліфікуватися як воєнні злочини та злочини проти людяності.

Попередні дайджести порушень прав людини доступні за посиланнями:

https://totalaction.org.ua/war-news/195

https://totalaction.org.ua/war-news/198 

https://totalaction.org.ua/war-news/196

https://totalaction.org.ua/war-news/164