27/11/2022 00:11
Місця несвободи: Горлівка 2014

«Невідомі озброєні люди в масках». Навесні 2014-го це словосполучення, напевно, найчастіше звучало в новинах. «Невідомі озброєні» в Донецьку, Слов’янську, Луганську та в багатьох інших містах Донецької та Луганської областей. Горлівка не стала винятком. В квітні 2014 «невідомі озброєні» прийшли і сюди. Керував бойовиками громадянин Росії, підполковник Збройних сил РФ Ігор Безлер на прізвисько «Біс». 

Однією з перших будівель, яку захопили «ополченці», був місцевий виконком. Представники «республіки» займають тільки перший поверх і одразу приступають до його переобладнання. Дуже швидко зайняті кабінети стали приміщеннями для допитів, катувань, незаконного утримання проукраїнськи налаштованих жителів та бізнесменів, з яких можна було б отримати викуп. 

Самозатяжні наручники, від яких потім опухали руки, рот, заліплений скотчем, пакет на голові – обов’язкові елементи усіх затримань. Бранця тягли на допит, били міліцейською дубинкою, стріляли холостими кулями, погрожували заарештувати рідних. Били всіх, незалежно від статі.  Один з ув’язнених свідчить, що в будівлі міськради допитували та били чотирьох жінок. За його словами, одну з них били пів години, доки вона не знепритомніла.

За свідченнями бранців, допити проводили професійно навчені військові з РФ. Зокрема, згадують майора російського ГРУ Олександра Ролдугіна, який керував бойовикам в захопленій будівлі. 

В приміщенні міського відділку СБУ бойовики Безлера з’явилися 7 травня. Новій «владі» потрібні були чергові камери та катівні. Так огорожена високим парканом будівля перетворилася на чергову в’язницю. Всі кімнати на першому поверсі та в підвалі стали камерами для утримання полонених, а приміщення на другому поверсі – кабінетами для допитів. 

Катували усіх: били електричним струмом, погрожували знищити родину, не давали спати, змушуючи вставати як тільки хтось заходив до кімнати - через це пройшов кожен в’язень. 

А іноді, катами ставали й місцеві жителі: «В один із днів мене вивезли в центр міста Горлівки, прив’язали до стовпа, поклали поруч дерев’яну биту, поставили табличку з написом “Хто хоче бити, бийте – це укроп”. Багато людей підходили і били, в основному били по ногах».

До війни представники горлівського політбомонду любили зустрічатися в готелі-ресторані «Барнслі». З початком окупації міста цю локацію зайняли учасники «групи Безлера». «Барнслі» став казармою та їдальнею, а у дворі влаштували парковку для бронетехніки.

Російські окупанти оцінили цю локацію. Станом на 2018 рік територію ресторану займав командирський склад 3-ої ОМБСР «Беркут», що складалась з громадян РФ. За рік до того тут знаходився третій мотострілецький батальйон «Лавина», який вважається «елітним» російським підрозділом. 

Передбачувано, що захоплений ресторан став черговою катівнею в окупованому місті. У липні 2015-го тут допитували військовополоненого та цивільну особу, яку звинувачували в допомозі ЗСУ. Військового катували в більярдному залі, а цивільного в’язня – в сусідній кімнаті. Військовополоненому прив’язували до ніг, рук та статевих органів проводи від ТА-57 (військового польового телефону) та пускали електричний струм. Цивільного в’язня спочатку били, а потім змусили брати участь у катуваннях українського військового:

- ...Закінчилось тим, що прив’язали мені ноги та руки до стільця скотчем, наділи протигаз та поставили поряд пластиковий тазик. Потім повалили на підлогу, голова над тазиком, і молодший сержант чеченської національності став ззаду і надавив ножем на горло, погрожуючи відрізати голову.

Безлер для своєї «штаб-квартири» обрав будівлю горлівського УБОЗу. Ця чотирьохповерхівка перейшла під контроль бойовиків 3 травня. Будівля також прославилася своєю катівнею. Її, продемонструвавши специфічне почуття гумору, назвали НКВС. Ця назва дуже личила новоствореній катівні: інквізитори з банди  Безлера за рівнем жорстокості та витонченістю тортур могли б змагатися зі сталінськими катами. І, скоріше за все, виграли би у цьому змаганні. За словами полонених, у горлівському «НКВС» завжди можна було знайти мечі, дрелі, сверла, пістолети та інші засоби для катувань. 

Періодично допитував і розстрілював сам «Біс».

«Полонених цивільних бачив тільки в УБОЗі,- згадує один з колишніх бранців, - ми ходили туди трупи забирали в пакети і завантажували в машину. Розстріляли багато людей, більше 20 – ми це бачили на свої очі….Як Бісу в голову щось стукне, він піде, розстріляє пару чоловік, а потім - ідіть витирайте кров. Там була кімната НКВС, катівня, а у нас була камера за стіною цього НКВС. Ми чули всі, як вони кричали, як їм ноги просвердлювали, як з них скальп знімали».

 

В листопаді 2014-го, розсварившись з керівництвом «ДНР», Безлер втік з Горлівки у рідний Крим. За останніми даними, генерал-майор «ДНР» та підполковник армії РФ бере участь в російсько-українській війні. Сама ж Горлівка і донині знаходиться під окупацією. 


Докладніше ознайомитись з інформацією про незаконні #місця_несвободи в Горлівці можна за посиланнями


Ця робота стала можливою завдяки підтримці KURVE Wustrow - Bildungs- und Begegnungsstätte für gewaltfreie Aktion, Гельсінського фонду прав людини, ПРООН в Україні та інших благодійним організаціям, завдяки яким ми змогли зібрати ці дані.