22/12/2022 14:12
МІСЦЯ НЕСВОБОДИ: АВДІЇВКА 2014

2014-й рік. «Руська весна». Авдіївка. Спокійне передмістя. Десь там, в Донецьку, вирує життя: кількатисячні натовпи сепаратистів штурмом беруть будівлі ОДА та СБУ. Хизуючись захопленою зброєю, формують «народну армію» та будують барикади. Натомість в Авдіївці все проходить спокійно. Без мітингів, штурмів та барикад. 

«Приїхали на машині, повісили ганчірку на міськраді та поїхали. Окупації ніякої не було. Було безвладдя». – Ділився спогадами місцевий активіст в інтерв’ю українському медіа. 

Новостворену «республіку» в місті представляв один з підрозділів так званої «Російської православної армії». В якості «штабу» «армійці» обрали будівлю місцевого відділку міліції. А підвали будівлі відвели під «в’язницю». 

Місцеві жителі розповідають, що затримували переважно за «адмінпорушення». Бранців «засуджували» до п’яти діб «примусових робіт» - їх змушували укріплювати один з блокпостів «ДНР» неподалік від міста. Того, хто працювати відмовлявся - били. 

Ще одним об’єктом, який зайняли бойовики, був елітний ресторанний комплекс «Царське полювання» з готелем, рестораном, басейнами, саунами та пневматичним тиром. Тут влітку 2014-го «окопався» батальйон «Восток». 

За даними СБУ, бранців «Царського полювання» утримували в підвальних приміщеннях. Як розповів один з колишніх заручників, затриманий на блок-посту неподалік, бойовики «Востока» його пограбували, побили та навіть звішували вниз головою з моста на території ресторанного комплексу.  

"Царська охота", липень 2014

«Бойовики «ДНР» тримали мене у підвалах розважального комплексу «Царская охота» ... Крім цього, вночі вивезли й кинули зв’язаним до шанця поблизу Авдіївки, де я пролежав кілька днів... Харчування не відповідало загальноприйнятим людським нормам – раз на добу якісь недоїдки…», - згадує він. 

Говорячи про незаконні місця несвободи, що виникли в Авдіївці під час окупації, слід згадати та про місцеву лікарню. Тут, в травні 2014-го, утримували кількох поранених солдат ЗСУ. Вони отримували необхідне лікування, їх годували та давали пити. Згодом полонених бійців звільнили за обміном.  

Окупація міста закінчилася 30 липня 2014. В цей день Авдіївка перейшла під контроль українських військ. В цьому місці можна було б написати, що населений пункт повернувся до мирного життя. Та життя в Авдіївці ще довго не буде мирним. Дається взнаки близькість до окупованого Донецька. Протягом восьми років в місті не припинятимуться обстріли. А з початком повномасштабного російського вторгнення Авдіївка разом із Бахмутом та Вугледаром стане однією з найспекотніших ділянок фронту. 

...................

Докладніше ознайомитись з інформацією про незаконні #місця_несвободи в Авдіївці можна за посиланнями: