26/11/2023 10:11
В Словаччині презентували книгу про перше окуповане місто сходу України

21 та 22 листопада правозахисники «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» провели презентації книги «Місто, з якого почалася війна» та обговорення російсько-української війни в Словаччині.  Заходи пройшли в  Освітньому центрі Університету Матея Бела в м. Банська Бистриця та для школярів старших класів у Двомовній середній школі «Євангельська об'єднана школа» в м. Мартін.

Книга «Місто, з якого почалася війна» висвітлює окупацію Слов’янська у 2014 році, з захоплення якого український уряд оголосив про початок антитерористичної операції. З тих подій пройшло майже десять років, водночас трагічну долю Слов’янська переживають сотні інших українських міст.

«Книга складається з 10 розділів, які розкривають різні аспекти життя в окупації. Окремі глави присвячені російській пропаганді, створенню незаконних місць несвободи, реакції місцевої влади на окупацію, про проблеми доступу до медичної допомоги, про релігійні переслідування, залучення підлітків до незаконних збройних формувань», - зазначила проектна менеджерка СЦГІ Аліна Серга.

Своїми спогадами про окупацію Слов’янська поділилася очевидиця подій, представниця Центру громадянського суспільства «Друкарня» Капіталіна Пасікова. Вона розповіла як поступово в місті почали з’являтися проросійські мітинги та вони разом з друзями вирішили показати, що мають іншу думку:

«Ці люди не хотіли нас чути. Їм не подобалось те, що ми говоримо, вони намагалися нас вигнати. Ще на наступний тиждень ми зібрали більше однодумців і зробили великий мітинг тих, хто за європейські цінності. З іншого боку зібралися люди протилежної думки, вони були старшого віку.  Вони розповідали як гарно живеться в Росії і що ми провокатори, що ми взагалі не зі Слов’янська і нам заплатили.  Вони були агресивні, а поліція не реагувала… Нам не давали висловити нашу позицію».

Згодом місто захопили озброєні люди. Про те, що це не українці, а росіяни, батьки Капіталіни зрозуміли, зокрема, по почутому специфічному «за порєбрік». Так бордюр українці ніколи  не називали.

Учасники заходів обговорили які засоби впливу використовувала Росія, щоб здійснити окупацію. Зокрема, питання викривлення історичних подій та сьогодення.  

Під час обговорення також звучали нарікання, що в медіа-просторі Словаччини не вистачає позитивної інформації про Україну та українців. Водночас відчувається засилля російської пропаганди.

«Я 35 років  прожив в мирній країні, тільки з розповідей знав що таке війна. Коли говорили, що можливо Росія нападе я усвідомлював що країна не зовсім дружня, але війна здавалась чимось неймовірним. Зараз ми у мирній Словаччині. Я не хочу Вас залякувати нашими презентаціями, але вам треба усвідомлювати, що війна приходить дуже несподівано і в мирному житті треба робити все, щоб зберегти цей мир», -  зазначив голова СЦГІ Володимир Щербаченко.

Книга з 2019 року презентується в різних громадах України. У 2023 році у правозахисників з’явилася можливість проведення презентацій закордоном, щоб доносити іноземцям правду про агресію Росії. Подібні заходи вже відбулися в Польщі.

Презентація книги у Банській Бистриці відбулася за підтримки ГО "Mareena.sk" та сприяння Університету Матея Бела.

Презентація книги у Мартіні відбулася за сприяння Євангельської об'єднаної школи в Мартін та підтримки Українського громадського центру в Мартін.

Книга «Місто, з якого почалася війна» підготовлена ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” разом з партнерськими організаціями (БФ «Восток SOS», Правозахисним центром громадських досліджень, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі»), за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини.