16/08/2022 20:08
5-й місяць війни в дайджесті від експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, в липні експертами Східноукраїнського центру громадських ініціатив було зафіксовано наступні види правопорушень:

  • Умисні вбивства та катування цивільного населення. В деокупованих регіонах триває пошук та ексгумація тіл загиблих під час окупації цих областей. Станом на 31 липня на Київщині знайдено 1348 тіл місцевих жителів, 300 осіб вважаються зниклими безвісти, 216 тіл залишаються невпізнаними.
  • Порушення Третьої Женевської конвенції щодо військовополонених. Великого резонансу набув обстріл колишньої Волноваської виправної колонії No 120 в селищі Оленівка. В наслідок якого загинуло щонайменше 53-ьох полонених українських військовослужбовців та 75-ть отримали поранення.
  • Зґвалтування цивільного населення. За словами спецпредставниці Генерального секретаря ООН з питань сексуального насильства в умовах конфліктів Праміли Паттен, починаючи 24 лютого організація отримала понад 150 звинувачень у сексуальному насильстві, скоєному проти жінок, дітей і чоловіків.
  • Обстріли населених пунктів. В одній тільки Донецькій області протягом липня загинуло 135 жителів, 308 отримали поранення різного ступеню важкості. Що на 22,1% та, відповідно, 18,2% більше червневих показників.
  • Ігнорування 56-ї статті Додаткового протоколу І до Женевських конвенцій та норм Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Загроза спорудам та установкам підвищеної небезпеки. В липні на території Запорізької АЕС перебували близько 500 озброєних російських військових та важка техніка.
  • Війна продовжує завдавати збитків природному середовищу та об’єктам інфраструктури. В липні, під час боїв в Луганській області, було  пошкоджено 28 тисяч гектарів лісів. За час війни було пошкоджено не менше 70 % лісових насаджень Старокраснянського та не менше 60 % насаджень Боровеньківського лісництва. Також суттєвої шкоди нанесено флорі національного  парку «Кремінські ліси». Також через багатомісячні обстріли перестала функціонувати система водопостачання, яка забезпечувала питною водою 4 мільйони жителів.

 

Східноукраїнський центр громадських ініціатив документує порушення прав людини, скоєні в ході збройної агресії Росії проти України починаючи з 2014 року. Мета документування - подання зібраних матеріалів Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), Офісу Генпрокурора (Україна), міжнародним комісіям із розслідування та іншим міжнародним організаціям. СЦГІ надає безкоштовну правову  та інші форми допомоги окремим категоріям постраждалих. Детальніше про СЦГІ – на сайті організації: https://totalaction.org.ua/.

Правозахисники продовжують фіксувати численні інциденти подібних та інших порушень МГП, які можна кваліфікуватися як воєнні злочини та злочини проти людяності.

Попередні дайджести порушень прав людини доступні за посиланнями:

https://totalaction.org.ua/war-news/201 

https://totalaction.org.ua/war-news/195

https://totalaction.org.ua/war-news/198 

https://totalaction.org.ua/war-news/196

https://totalaction.org.ua/war-news/164