26/09/2023 14:09
Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, -  підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 по 31 серпня 2023 року зафіксовано ряд таких порушень норм МГП як умисні вбивства, позасудові страти й катування комбатантів, сексуальне насильство, умисні напади на цивільне населення й цивільні об’єкти, загроза спорудам й установкам підвищеної небезпеки, розграбування майна, свавільні затримання цивільних. Про це йдеться в дайджесті порушень прав людини під час війни в Україні, підготовленому «Східноукраїнським центром громадських ініціатив».

Впродовж червня-серпня 2023 року невибірковим артилерійським обстрілам та ракетно-бомбовим ударам продовжували піддаватися як населені пункти, поблизу яких тривали активні бойові дії, так і населені пункти, що розташовані в тилу українських військ. За цей період лише на підконтрольній Уряду України території Донецької області щонайменше 131 цивільних осіб загинули і 440 людей отримали поранення.

Загроза спорудам й установкам підвищеної небезпеки. Протягом червня-серпня 2023 року збройні сили РФ продовжували своїми діями загрожувати безпечній роботі ядерних об’єктів України. В першу чергу це стосується Запорізької АЕС, де продовжують перебувати озброєні російські військові та важка техніка. 6 червня країну шокував підрив Каховської гідроелектростанції (ГЕС), який відбувся на наступний день після Всесвітнього дня охорони довкілля. Після цього з проблемами з водопостачанням зіштовхнулися жителі багатотисячних міст Кривий Ріг, Марганець, Покров, Нікополь, а також низки інших населених пунктів. Повінь затопила забрудненою водою десятки населених пунктів та значні площі сільськогосподарських угідь, призвела до загибелі щонайменше 31 особи, втрати житла та внутрішнього переміщення тисяч людей. Зокрема, із небезпечних територій були евакуйовані щонайменше 3614 осіб, у тому числі 474 дитини та 80 маломобільних осіб. Каховська ГЕС під контролем України була суто цивільним об’єктом і в жодний спосіб не забезпечувала істотну та безпосередню підтримку військовим операціям, а з 24.02.2022 р. – ГЕС перебувала під контролем окупаційної армії. Підрив Каховської ГЕС став причиною масштабної, довготривалої та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу. При тому, що конкретна та безпосередня очікувана загальна військова перевага, якої могла досягнути РФ, є абсолютно неочевидною для стороннього незалежного спостерігача.

Впродовж червня-серпня українські слідчі встановили дані осіб та повідомили про підозру ряду громадянам РФ, які підозрюються у вчинені  умисних вбивств цивільних,  позасудових страт комбатантів, сексуального насилля та розграбування майна під час окупації територій Херсонської, Чернігівської, Київської, Харківської областей.

Про ці та інші зафіксовані порушення детальніше читайте в дайджесті №13:

Попередні дайджести порушень прав людини доступні за посиланнями:

https://totalaction.org.ua/war-news/239 

https://totalaction.org.ua/war-news/195

https://totalaction.org.ua/war-news/198 

https://totalaction.org.ua/war-news/196

https://totalaction.org.ua/war-news/164 

https://totalaction.org.ua/war-news/203

https://totalaction.org.ua/war-news/205

https://totalaction.org.ua/war-news/206

https://totalaction.org.ua/war-news/209

https://totalaction.org.ua/war-news/216

https://totalaction.org.ua/war-news/225