16/01/2024 15:01
РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства і позасудові втрати цивільного населення, позасудові страти і катування комбатантів, сексуальне насилля, невибіркові обстріли, загроза об’єктам підвищеної небезпеки, розграбування майна, незаконне позбавлення волі. Про це йдеться в річному дайджесті порушень прав людини під час війни в Україні, підготовленому «Східноукраїнським центром громадських ініціатив». В ньому міститься короткий огляд основних типів порушень МГП, що мали місце в Україні протягом 2023 року або про які стало відомо у відповідний проміжок часу.

В дайджесті зазначається, що у 2023 році на деокупованих територіях Харківської, Херсонської та Миколаївської областей продовжили виявляти ознаки умисних вбивств і позасудових страт цивільного населення під час російської окупації.

За останній рік достатньо поширеним явищем були повідомлення про випадки позасудових страт й катування комбатантів з-поміж полонених українських військовослужбовців.

Стабільно збільшувалася кількість ідентифікованих випадків сексуального насилля. Після повномасштабного вторгнення правоохоронні органи України зафіксували 235 фактів СНПК. Ці випадки зафіксовані в 9 регіонах України, що в різні проміжки часу перебували під російською окупацією. Найбільша кількість випадків СНПК зафіксована в Херсонській області – 69 випадків.

Впродовж всього 2023 року вся територія Україні продовжувала перебувати в зоні ризику ракетно-бомбових ударів, включно з ризиком атаки безпілотників. Повітряні тривоги лунали в усіх без виключення областях України. Найгарячішою точкою збройного протистояння залишалася Донецька область, зокрема, з осені - м. Авдіївка та навколишні райони. Важкі бої протягом року тривали за міста Вугледар, Мар’їнку. Всі зазначені вище населені пункти та навколишні села майже повністю зруйновано.

Збройні сили РФ продовжували своїми діями загрожувати безпечній роботі спорудам й установкам підвищеної небезпеки. В першу чергу це стосується Запорізької АЕС, де продовжували перебувати російські військові, велика кількість озброєння та важка техніка, а територія станції була замінована. Втім головною загрозою 2023 року став підрив Каховської гідроелектростанції ГЕС.

Протягом 2023 року СЦГІ продовжив фіксувати випадки свавільних затримань військовослужбовцями ЗС РФ, Росгвардії, ФСБ тощо та утримання в незаконних місцях несвободи цивільного населення окупованих територій. Незаконне позбавлення свободи людей здійснюється повсюдно та вочевидь є частиною плану чи політики щодо окремих верств цивільного населення окупованих територій.  Чи не щодня з’являються нові повідомлення про випадки затримання людей окупаційною владою. Частину затриманих згодом звільняють, а доля решти так і залишається невідомою.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив документує порушення прав людини, скоєні в ході збройної агресії Росії проти України починаючи з 2014 року. Мета документування - подання зібраних матеріалів Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), Офісу Генпрокурора (Україна), міжнародним комісіям із розслідування та іншим міжнародним організаціям. СЦГІ надає безкоштовну правову  та інші форми допомоги окремим категоріям постраждалих. Детальніше про СЦГІ – на сайті організації: https://totalaction.org.ua/.

Попередні дайджести порушень прав людини доступні за посиланнями:

https://totalaction.org.ua/war-news/195

https://totalaction.org.ua/war-news/198 

https://totalaction.org.ua/war-news/196

https://totalaction.org.ua/war-news/164 

https://totalaction.org.ua/war-news/203

https://totalaction.org.ua/war-news/205

https://totalaction.org.ua/war-news/206

https://totalaction.org.ua/war-news/209

https://totalaction.org.ua/war-news/216

https://totalaction.org.ua/war-news/225 

 https://totalaction.org.ua/war-news/257